Ez a projekt hatékonyan tud segíteni az iskolának abban, hogy a több mint 100 fős tantestület közösségét összetartsa, és a tapasztalatok megosztásának eddig működő és az előző Erasmus projektünk alkalmával megerősített rendszerébe új módszereket tudjuk az elsajátított ismeretek segítségével beépíteni. Az új információk a tantestület minden tagjának hasznára válhatnak, és a tanultak gyakorlati alkalmazása tovább emelhetné az intézményünkben folyó színvonalas munkát. Sokat ad a projekt hatékonyságához, hasznosságához, hogy idegen nyelvű környezetben valósul meg. Nyelvi ismereteink fejlesztése, passzív szókincsünk felelevenítése hozzásegít minket ahhoz, hogy a világszínvonalú magyar zeneszerzők örökségét más nemzetek körében is elérhetővé tegyük és terjesszük.
A projekt céljai sokrétűek. A zeneoktatás egyénre szabott jellegéből adódóan nagyon fontos a diákok személyiségjellemzőinek megismerése, stresszforrásainak feltérképezése. Ezek ismeretében lehet leghatékonyabban segíteni a fejlődésüket. Iskolánkban sok kolléga dolgozik hangszeres tanárként, és ők azzal a nehézséggel szembesülnek, hogy hosszú éveken keresztül elszigetelten, egyedül kell az iskolai hétköznapok változatos kihívásaival megküzdeniük, ami hosszabb távon kiégéshez, motiválatlansághoz vezethet. Az előző Erasmus projektünk során is célkitűzésként szereplő stresszkezelés továbbra is a céljaink között szerepel. Fontos lenne megismernünk olyan technikákat, amelyek segíthetnek ezeket a nehézségeket leküzdeni, ami pozitívan hatna a növendékek fejlődésére is. Az izolált munkavégzés hátrányait pedig szeretnénk a holisztikus oktatás eszköztárával ellensúlyozni, amelynek másik felbecsülhetetlen értéke, hogy a tanulóink sokrétűbb, teljesebb, örömtelibb fejlődését segítheti elő.
A pedagógusok részére már az előző Erasmus projektünk alkalmával szakmai fórumokat hoztunk létre, amelyek között vannak olyanok is, amelyekre a térség többi iskolájában tanító zenetanárokat is meghívtunk. Mivel igen sikeresnek bizonyultak, örömmel folytatjuk velük a munkát. Így a térség munkatársaiból össztartó szakmai közösség kialakulását tudjuk elősegíteni.
Projektünktől a következő eredményeket várjuk: A tanárok szakmai lelkesedése maradjon
meg hosszú távon. Előzzük meg a kiégést, kerüljük el a motiválatlanságot. Ez pozitív hatással lesz a pedagógiai munka színvonalának emelésére. A növendékek személyiségének alaposabb megismerése, amelyhez az előző Erasmus projekt alkalmával hasznos segítséget kaptunk, még hatékonyabban valósul meg. A holisztikus oktatással való ismerkedés hozzásegíti a tanárokat egy kooperatív tantestület kialakításához, diákjainkat pedig egyre inkább személyre szabott oktatási módszerek alkalmazásának segítségével tudjuk tehetségük maximális kiteljesedéséhez hozzásegíteni.
A pályázat időtartama: 2023. május – 2024. július
A projektet az Európai Bizottság támogatta. A közleményben megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.
A résztvevő neve: Deák Rita Panna
A mobilitás célországa: Olaszország
A választott képzés helye: Via Sant’Egidio 12
50122, Firenze (IT)
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy SRL
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers
A mobilitás időtartama: 2023. július 03-08.
Az általam választott kurzus címe: A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers, mely kurzuson az Erasmus+ pályázat keretein belül vettem részt. Erre a képzésre azért esett a választásom, mert dinamikusabb, kreatívabb környezetet szerettem volna kialakítani tanóráimon, ezzel ösztönözve tanítványaimat a tanulásra. Célom volt a növendékeim önbecsülésének fejlesztése és a családtagjaikkal lévő kommunikáció előmozdítása is.
A kurzusnak workshop jellege volt, az előadások mellett az órák túlnyomó részét tapasztalatcserével töltöttük kis csoportokban. A csoport felosztása napról napra változott, így mindenkivel sikerült minőségi időt együtt töltenünk. A feladatok aktív részvételt igényeltek, ezért mindenkinek lehetősége volt az angol nyelv fejlesztésére.
A Kurzuson tizenegy résztvevő volt. Három Portugál, egy Spanyol, kettő Bolgár, kettő Finn, ketten Ciprusról és én Magyarországról. A Brazil származású Roberta Begliomini volt az oktatónk, aki mindig hatalmas kedvvel volt jelen az órákon, a jó hangulata ránk is pozitív hatással volt.
A kurzuson megtanultuk az asszertív kommunikáció fontosságát és annak megfelelő használatát a tanórákon és a szülőkkel való kommunikáció során egyaránt.
Tanultunk az (Affektív és kognitív) empátia fontosságáról és foglalkoztunk az aktív hallgatás képességével, hogy tanulóink az órák során bátran, megszakítások nélkül kifejthessék véleményüket.
Kolléganőmmel, Miklós Laurával ellátogattunk az Uffizi Képtárhoz. A Galéria teljes egészében az 1560 és 1580 között épült, Giorgio Vasari által tervezett nagy épület első és második emeletét foglalja el. Világszerte híres ókori szobrok és festmények kiemelkedő gyűjteményeiről (a középkortól a modern korig). A 14. századi és a reneszánsz időszak festménygyűjteményei között szerepel néhány abszolút remekmű: Giotto, Simone Martini, Piero della Francesca, Beato Angelico, Filippo Lippi, Botticelli, Mantegna, Correggio, Leonardo, Raffaello, Michelangelo és Caravaggio, sok mellett európai (főleg német, holland és flamand) festők értékes alkotásai.
Ezenkívül a Galéria a Medici család ősi szobrainak és mellszobrainak felbecsülhetetlen értékű gyűjteményével büszkélkedhet, amely a folyosókat díszíti, és elveszett görög szobrok ókori római másolataiból áll.
Közösen meglátogattuk a Pitti Palotát.
Az 1550-ben megvásárolt palotát Cosimo I de’ Medici és felesége, Toledói Eleonor választotta új nagyhercegi rezidenciának, és hamarosan a Mediciek Toszkána feletti hatalmának új szimbóluma lett. Itt kapott helyet a másik két dinasztia udvara is: a Habsburg-Lotaringiai-ház és a Savoyai-házból származó olasz királyok, akik 1865-től lakták. Ennek ellenére a palota ma is viseli a nevét. első tulajdonosa, Luca Pitti firenzei bankár, aki az 1400-as évek közepén kezdte meg építését az Arno folyón túli Boboli-hegy lábánál.
Ma a palota öt múzeumra oszlik: a Nagyhercegek Kincstárára és az Orosz Ikonok Múzeumára a földszinten, a Palatinus Képtárra és a császári és királyi lakásokra az első emeleten, a Modern Galéria. A második emeleten a Művészet, Jelmez és Divatmúzeum.
Végezetül pedig ellátogattunk a Boboli Kertbe.
A Pitti palota mögött terül el az olasz kertművészet remeke, a domb tetejére felkapaszkodó óriási park, a Boboli kert. Tribolo tervei szerint kezdték el a munkálatokat Eleonora Medici kívánságára a XVI. század közepén. A kert szépítése, bővítése a XVII századig folytatódik, s a művészet és a természet harmonikus együttélésének a nagyszerű példáját mutatja.
Az ókori szobrokkal, szökőkutatakkal díszített kert legmagasabb pontjáról felejthetetlen kilátás nyílik a városra.
A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers kurzuon olyan ismeretekre tettem szert, amelyek elősegítik kollégáimmal és tanítványaim szüleivel történő kommunikációt, a tanulóim aktuális érzelmi világának hatékonyabb és gyorsabb felismerését, emellett hatékonyabban alkalmazom az aktív hallgatás technikáját, mely elősegíti a környezetemmel való személyes kapcsolatok elmélyítését.
Ezeket a technikákat mindenképp szeretném bemutatni a pályázatban tervezett Erasmus napon és a webináron, hiszen könnyen elsajátíthatók és könnyen alkalmazhatók.
A résztvevő neve: Erdei Máté Ferenc
A mobilitás célországa: Portugália
A választott képzés helye: 2775-546 Carcavelos, Praceta de Évora 99.. A képzőintézmény neve: Buinho Associacao
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Make Your 3D Printer
A mobilitás időtartama: 2023. július 9.-15.
Az általam választott kurzus címe: Make Your 3D Printer. A kurzusleírás egy olyan képzést mutatott be nekem, melynek célja minden fundamentális elméleti és gyakorlati tudást átadni a résztvevőknek a 3D nyomtatásról, modellezésről, illetve a kurzuson használt modell (Creality Ender 3 Pro) használatáról, karbantartásáról, hibaelhárításáról. A kurzuson használt nyomtatókat a résztvevők haza is vihetik a küldő intézménynek, a kurzusdíj fedezi a nyomtató árát is, csak a hazajutottatásról kell mindenkinek önállóan gondoskodnia. Már régóta szerettem volna betekintést nyerni a 3D nyomtatók világába, ezért nagyon örültem, amikor ezt a kurzust az Erasmus+ projektben jóváhagyott kurzusok között megtaláltam. Nagyon motivált voltam, és igyekeztem már előzetesen is bővíteni az ismereteimet. Szerettem volna továbbá, hogy a szakgimnáziumi tanulók is – akár az informatika óráik keretein belül, akár külön foglalkozásokon – megismerkedhessenek a 3D nyomtatással, modellezéssel, és ezen keresztül a társadalmi szerepvállalásra, fenntarthatóságra való nevelésre, a “learning-by-doing” (cselekvés által tanulás) koncepciójára is jobban rálássanak. Ezen kívül az is motivált, hogy erősíthetem és aktívan, élőbeszédben alkalmazhatom angol nyelvtudásomat.
Tizenhárom fő vett részt velem együtt az egyhetes kurzuson. Két gimnáziumi tanár Németországból, Frank és Daniel, egy mechantronikus (Jan), és egy informatika-történelem tanár (Zoltán) Szlovákiából, egy villamosmérnők végzettségű tanár (Hrvoje)
Horvátországból, két technika tanár Olaszországból (Saretta és Giuseppina), akik egy FabLab-ot is működtetnek, egy informatika tanár (Gina) Romániából, és egy gépészmérnök (Kathleen) Martinique szigetéről, mely Franciaországhoz tartozik. Magyarországról pedig négyen érkeztünk: Edit és Nikoletta Pécsről érkezett egy német nemzetiségi általános iskolából, Heni egy pudapesti általános iskolábó, és jómagaml. Nagyon vegyes volt tehát a résztvevők háttere és irányultsága (reál-humán), ezt a kurzust vezető mentorunk, Carlos is kiemelte.
A kurzus egy bemutatkozós, “bemelegítő” jellegű nulladik nappal kezdődött vasárnap délután, hogy aztán a hétfőtől szombatig tartó intervallumban jobban lehessen koncentrálni a kurzus célkitűzéseire, aktivitásaira. Erre az alkalomra lehetett készülni prezentációval, vagy csak egy kis bemutatkozó szöveggel, hogy megismerjük egymás történetét, hátterét, érdeklődési köreit, stb. Kaptunk egyedi kitűzőket, melyen a nevünk volt feltűntetve, ezeket Carlos készítette nekünk előzetesen. A bemutatkozások után Carlos is bemutatta a szervező véget, a Buinho-t, annak célkítűzéseit és eddigi eredményeit. A szervezetet azért hozta létre,
mert fontos küldetésnek tartja napjainkban, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon társadalomban és az oktatás minden szintjén a környezettudatosság, a társadalmi szerepvállalás, az inklúzív hozzáállás, a holisztikus szemléletmód. Olyan műhelyeket igyekeznek kialakítani, melyek a lehető legváltozatosabb foglalkozások, aktivitások megszervezésére alkalmasak – kézműveskedés, festés, technika, stb. Elmondása szerint Portugáliában még erősen él a társadalomban a kozervatív felfogás a nemi szerepeket illetően, így ezen a téren is igyekeznek tágítani a szemléletmódot azáltal, hogy olyan programokat is szerveznek, melyeken pl. női előadó, vagy művész tart foglalkozásokat, képzéseket nőknek, ezzel ösztönözve őket önmaguk továbbképzésére, lehetőségeik gyarapítására. Az idős korosztály számára digitális kompetencia fejlesztésére irányuló képzéseket szerveznek, melyekben fiatalok, gyerekek segítenek az időseknek a számítógépkezelést elsajátítani, egyéb eszközök használatát megtanulni. Már nyolc különböző műhelyet üzemeltet a Buinho részben vidéki településeken, részben a fővárosban és más, nagyvárosokban. Több, mint húsz községgel, önkormányzattal vannak szerződéses kapcsolatban, melyek támogatásával rengeteg iskolába jutnak el és szerveznek kreatív, alkotó foglalkozásokat. Két fő ágazatra bomlik a Buinho által szervezett programok típusa: Buinho Gambiarra – ennek profilja a művészetekre, kreativitásra, tervezésre, lézeres gravírozásra, 3D nyomtatott munkákra koncentrál. A Buinho Transicao pedig környezettudatosságra, klímaváltozásra, vízhiánnyal küzdő országokra, régiókra hívja fel a figyelmet, illetve a szelektív hulladékgyűjtés, újrahasznosítás fontosságára. Ebből következően az ide kapcsolódó programok, foglalkozások költséghatékony, okos megoldások megtalálására törekszenek, ezt a gondolkodásmódot ösztönzik. A Buinho tevékenységének harmadik oldala az Educativo, mely tulajdonképpen nem különbözik az előzőektől, ugyanazokat az ismereteket, aktivitásokat igyekszik az oktatásban széles körben terjeszteni. Ezután a három dimenziós nyomtatás eddigi történetéről is beszélt nekünk Carlos, melyből megtudhattuk, hogy ez a technológia, habár már sokféle megközelítése és módja létezik, még mindig nagyon korai szakaszban van, messze a kiforrottságtól. Vannak olyan nyomtatók, melyek bár kiemelkedő minőségű terméket hoznak létre, mérgező anyagokkal operálnak, vagy toxikus gázokat bocsátanak a levegőbe, vagy túlságosan nagy hőt közölnek működés közben, ezért nem alkalmasak a nagyszámú sorozatgyártásra, otthoni felhasználásra. Módszer szerint két fajta megközelítése létezik a három dimenziós nyomtatóknak: additív és szubtraktív nyomtató. Az additív típusú nyomtató a filamentként használt anyagból dolgozva, a “semmiből” kezdve formázza meg a modellt, rétgeről rétegre. A szubtraktív típusú nyomtatók olyanok, mint a szobrász: egy megfelelő méretű anyagtömbről fejtik le a
felesleget, ezzel létrehozva a kívánt modellt. Előbbi nem termel szemetet, vagy csak nagyon kis mértékben, utóbbi sok szemetet termel. Azonban az a műanyag szemét, amit a szubraktív módszer termel, felhasználható (némi átalakítás után) additív nyomtatókban, így megoldható
ez a probléma. A biztonságos, otthon is használható nyomtatók többsége egyelőre még általánosan lassúnak mondható, gyors munkát csak a minőség rovására tudunk végezni velük – ez tehát egy fontos fejlesztendő terület, melyen a tech cégeg folyamatosan dolgoznak. Egy modell kinyomtatásának három fő fázisa van:
A nulladik nap után a kurzus többi napján egy-egy konkrét délelőtti és délutáni program, feladat, aktivitás volt megfogalmazva, szabadon kezelve az időtényezőt, hogy a témában kevésbé jártas résztvevők se maradjanak le. Az első nap délelőttjén a délelőtt egyedüli programja a nyomtató összeszerelése volt, amennyire csak lehet, önállóan, hiszen az eszközt a kurzus végével hazaszállítja mindenki, ami után már egyedül kell tudnia összeszerelni. A műszaki területen dolgozó résztvevőknek ez érthetően kevesebb időt vett igénybe, míg én és a hozzám hasonlóan újonc résztvevők eltültötték vele majdnem az egész délelőttöt. Előbbiek az ebédszünet előtt már elkezdték a kalibrálást és a teszt nyomtatást is, utóbbiak csak a délutáni szekcióban jutottunk ide. A Creality Ender 3 Pro kézi kalibrálást igényel, mely hosszadalmasabb összeszerelést jelent, azonban megvan az az előnye, hogy manuálisan tapasztalhatjuk ki az apró finomságokat beállítás közben, és nem kell szenzorokra hagyatkozni. Ezek ugyan meggyorsítanák a folyamatot, de meg is fosztják a felhasználót a gépezet közelebbi megismerésétől, kiismerésétől. Én személy szerint élvezettel végeztem ezt a folyamatot, és bőven a délutáni program időkeretén belül végeztem a tesztnyomtatással is. Carlos segített mindannyiunknak a nyomtatás előtti beállítások meghatározásában, melyhez az Ultimaker által fejlesztett CURA nevű szeletelő programot használtuk. Megtanultuk, hol kell beállítani a nyomtatónkban használt spriccelőfej (noozle) vastagságát, és hogy mik az alacsony minőségű, de gyors, közepes minőségű és sebességű, illetve a magas minőségű de legidőigényesebb nyomtatási profilok ajánlott beállításai. Ezután azt is megtudtuk, hogyan érdemes megválasztani a noozle és a nyomtató tálca üzemi hőmérsékletét (az Ender 3 Pro a
tálcát is fel tudja hevíteni, így többféle filament használatára is alkalmas). Tesztnyomtatáshoz használhattuk a www.thingiverse.com webhelyet is, ahová regisztrált felhasználók feltölthetik saját modelljeiket és megoszthatják mindenkivel. Ennek köszönhetően már rengeteg szabadon letölthető és felasználható modell van egyetlen kattintásra.
A második nap délelőtti szekcióját a TinkerCad nevű, böngészőben használható modellező program megismerésével töltöttük. Carlos bemutatta, hogyan lehet digitális tantermet, osztályt létrehozni a felületen, hogyan lehet regisztráció nélkül, csupán becenevek használatával hozzáadni a tanulókat az osztálylhoz. Bemutatta azt is, hogyan tudunk tanárként a diákok munkáiban módosításokat végezni, megjegyzéseket, üzeneteket létrehozni. Ezután megismerkedtünk a legfontosabb műveletekkel, tippeket kaptunk, hogy hogyan tudunk bizonyos műveleteket, formákat gyorsabban megalkotni. Ezek után Carlos kiemelte, hogy a legfontosabb cél, amire törekednünk kell a 3D nyomtatás használatában, az a mindennapi, valós problémák olcsó, praktikus megoldására kell koncentráljon. Ezzel be is vezetett minket az egyik leggyakoribb, kezdők számára alkalmazott projektbe: egy olyan, kulcstartóra fűzhető korongot kellett készítenünk és egyénire modelleznünk, melynek méretei megegyeznek az egy eurós érme dimenzióival, és így helyettesíthetik azt a bevásárló kocsik használatába vételénél. Rátehettük a modellre a nevünket is, a lényeg az volt, hogy a nyomtatási idő minél rövidebb legyen, így kellett a modeltt és a nyomtatási beállításokat tervezni.
Kulturális nap
A kurzus harmadik napján Cascais városába tettünk kirándulást, ahol az elővárosi részen végigsétáltunk a tengerparton, majd a központba érve két múzeumba tettünk látogatást, majd ebédszünet és egy kis szabad program után elátogattunk Európa legnyugatibb pontjához, a Cabo da Roca-hoz. Cascais városa Lisszabon körzetébe tartozik jelenleg, eredetileg azonban Sintrához tartozott, amelytől 1364-ben függetlenedett. Halászfaluból vált kb. kétszázezres lakosságú várossá, egy földrengés majdnem teljesen elpusztította, mely 1775-ben Lisszabon városát is súlytotta. 1807-ben Napóleon elfoglalta. Felszabadulása után I. Lajos ide helyezte át a királyi család nyári rezidenciáját. A második világháborúban Portugália semleges maradt, így sokna kerestek menedéket Cascaisban és mellette, Estorilban, pl. Horty Miklós is ide menekült. Cascais ma népszerű üdülőhely és magas színvonalú sportközpont: innen származik a portugál labdarúgó válogatott legnagyobb sztárja, Cristiano Ronaldo.
Museu da vila – Town Museum
A Museu da vila Cascais legújabb múzeuma, mely három kiállító szekcióban mutatja be a város történelmének legemblematikusabb tárgyi emlékeit, leleteit. Az egyik helyiségben a város eddigi kormányzóinak neveit is megismerhetjük kronologikus sorrendben, valamint egy interaktív vetítő teremben is megnézhetünk egy rövid imázsfilmet.
Museu Condes de Castro Guimarães
Egy 1897-ben épült palota Luigi Magnini tervei alapján, építtette Jorge O’Neill. Körbeveszi a Marechal Cramona Park, melyben két másik épület is helyet foglal, melyek a múzeumhoz tartoznak – az egyik egy kisebb zenei múzeum, a másik egy kis kápolna, valamint egy mini állatkert is található itt. A kétemeletes palota falain belül művészeti alkotások jelentős gyűjteményét tekinthettük meg: festmények, különleges szobrok és indo-portugál
bútordarabok, étkészletek. Az egyik földszinti helyiségben egy mechanikus orgona is van.
Cabo da Roca
Cascaisból hosszú és kanyargós úton lehet feljutni busszal a világító toronyhoz, melynél található az emlékmű, mely az európai kontinens legnyugatibb szárazföldi szeletének északi szélességét és nyugati hosszúságát hírdeti egy kőtábláról. Út közben csodálatos kilátás nyílik a tengerre, ahogyan az emlékműnél is. A szél rendkívül erősen fúj, nagyon óvatosan kell fotózni, mert a kezünkből is kiviheti a telefont.
A negyedik kurzusnapon kaptuk a legkomplexebb, legtanulságosabb feladatot. A STEAM-ről tanultunk, mely a science, technology, engineering, arts, math angol szavakból alkotott mozaikszó (tudomány, technológia, gépesítés, művészetek, matematika). Ennek a pedagógiai elgondolásnak, koncepciónak a lényege a fent felsorolt területek egyesítése, kapcsolódási pontok keresése és feltérképezése. Olyan iskolai, osztálytermi foglalkozások, aktivitások tervezése, melyek végterméke közhasznú (például reflektál, megoldást kínál egy problémára, mely a közösséget érinti), a közösséget, a csoportot aktivizálja, a végső produktum megalkotásához közösen kell új információkat keresni, alkalmazni, és az aktivitáson keresztül elmélyíteni. Ezért a STEAM a cselkevés általi tanulásra épít és ráfordítja a figyelmet a közvetlen és tágabb környezet iránti érzékenység fontosságára. Két fős csoportokban kellett kidolgoznunk egy ilyen STEAM aktivitás tervét, felhasználva a 3D nyomtatást, tehát az aktivitás végeredménye egy prototípus kell hogy legyen. A terv fontos eleme egy “csali”, avagy figyelemfelkeltő elem, mely megragadja a tervezett osztály, korcsoport figyelmét és motivációját. Ez alapos felkészülést kíván a terv kidolgozójától is. A STEAM koncepciója még kidolgozatlan, ezért sem könnyű egy ilyen terv megalkotása. A hasznossága azonban tagadhatatlan, ezért érdemes energiákat fektetni bele, mert maguk a tanítók is sokat tanulnak ezen keresztül.
A kurzus utolsó előtti napjának délelőttjén a TinkerCad kódblokk-moduljával foglalkoztunk, és megismertük a “parametric design” fogalmát (parametrikus tervezés). Ezzel a modullal a programozás műveleteit alkalmazhatjuk a modellezés területén. A logikus gondolkodás képességét erősíti, mélyíti a matematikai, geomertiai ismereteket. A létrehozott alapelemek (kocka, tetraéder, gömb, henger, stb.) paramétereinek parancsok általi manipulálásával kellett létrehoznunk egy egyszerű asztal háromdimenziós modelljét. Az egyes elemek mozgatását is parancs-blokkokkal kellett megoldanunk. Ez is egy rendkívül érdekes példa a különböző területek ismereteinek együttes alkalmazására.
A délután folyamán a nyomtatók általános hibaelhárítása volt a középpontban. Carlos megmutatta, hogyan lehet a gépek bizonyos elemeit eltávolítani, cserélni. Részletesen elmagyarázta, hogyan győződhetünk meg arról, pontosan melyik alkatrész működésében lehet hiba. Nagy alapossággal kezelte ezt a témát, hogy minél nagyobb önállóságunk lehessen a kurzus után a problémák kezelésében.
A Make Your 3D Printer sokkal több, mint egy kurzus a háromdimenziós nyomtatásról: egy nagyon értékes, és felfedezésre, fejlesztésre váró világra nyit kaput mind az érintett technológia, mind annak pedagógiai felhasználása (STEAM) terén. Szeretném megadni a lehetőséget kollégáimnak, és akár a Székesfehérvári Hermann László Zenemávészeti Szakgimnázium és AMI konzervatóziumi diákjainak a lehetőséget, hogy ők is megismerjék azt a szemléletmódot, és olyan aktívan és bevonódva, élvezettel tanuljanak praktikus ismereteket, végezzenek olyan hasznos munkát, melyből nem csak ők, de a környezetük is profitál – ezt nyújtotta nekem ez a kurzus, ezért a célom az, hogy mélyebbre tudjak ásni, fogalkozásokat tudjak tervezni és kivitelezni annak a nyomtatónak a felhasználásával, melyet hazahozhattam az iskolának.
A mobilitás főbb adatai:
A résztvevő neve: Kissné Martin Orsolya
A mobilitás célországa: Spanyolország/ Tenerife
A válsztott képzés helye: San Cristóbal de La Laguna
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve:
ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom,
Resilience and Well-being Strengths for Teachers
A mobilitás időtartama: 2023. augusztus 7-18.
A mobilitás célja:
ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom kurzuson lehetőség volt olyan online alkalmazásokkal és online környezettel megismerkedni, amelyek segítik az iskolai közös munkát, a kreativitást, a játékos feladatokat.
Resilience and Well-being Strengths for Teachers: a kurzus célja olyan új technikák megismerése, amely a tanárokat illetve a diákokat ellenállóvá teszi a mindennapos stressz-szel szemben, segít megteremteni az egyensúlyt a munka és magánélet között. A jó közérzet, a jóllét állapotának felismerése, valamint olyan technikák elsajátítása, amelyek a rugalmasság erősségeire támaszkodva segítenek megőrizni ezt az állapotot.
A kurzus résztvevői:
Az első kurzuson 15-en voltunk a csoportban, négy lengyel, két osztrák, egy horvát, három szlovák, két cseh és két görög kolléga, valamint jómagam. Színes volt a paletta, voltak általános iskolai tanárok, középiskolai tanárok, egy egyetemi oktató és könyvtáros kolléga is a csoportban.
A tanfolyamot a Tenerifén élő spanyol Marta Arroyo vezette, aki a szigetről sok információt adott nekünk pluszban.
A második héten 13-an voltunk a kurzuson. Egy német, két horvát, két svéd, két osztrák, három ír, két cseh és én Magyarországról. Itt is több iskolatípusból érkeztek a kollégák, érdekes volt tapasztalatot cserélni Európa különböző iskoláinak oktatásáról, a körülményekről.
Ezt a tanfolyamot az Sheryn Moon angol life chooch, tanár és tanár tréner vezette, aki 14éve él a Canári szigeteken.
A mobilitás tapasztalatai:
ICT Tools for a Creative and Collaborative kurzuson foglalkoztunk a Flipgried, Padlet, NearPod, Goosechase, Blooket, Bemboozle, Mentimeter, Canva alkalmazásokkal, melyek digitális feladatok, digitális anyagok létrehozására megfelelő alkalmazások. A kurzus során gyakorlati tapasztalatot szereztem az egyes alkalmazások használatáról és a tartalomkészítéséről, miközben megismertük az egyes alkalmazások erősségeit és gyengeségeit. és azt, hogy hogyan tudjuk beintegrálni a saját pedagógiai gyakorlatunkba.
A tanfolyamon elsajátított készségek segítenek abban, hogy a diákokat izgalmas közös projektekbe vagy kreatív online tevékenységekbe bevonva színesebbé tegyem az óráikat.
Resilience and Well-being Strengths for Teachers kurzuson olyan stratégiák fejlesztésére került sor, mint az érzelemkezelés, a pozitív gondolkodásmód, a belső narratíva megváltoztatása, valamint az empátia és az együttérzés fejlesztése. A kurzuson olyan módszereket tanultam, ami elősegíti a mentális, érzelmi és fizikai egészség megőrzését, segít a kiégés elkerülését.
Ezek a technikák a nevelőtestület körében is nagyon fontosak, összhangban vannak a pályázati célokkal.
Kirándulások:
Első nap délután szerveztek egy városi túrát, ahol megismerhettük az Unesco Világörökség részét képező San Cristobal de La Laguna kultúráját és történelmét.
A kurzus keretében megnéztük Santa Cruz-ban, a fővárosban a Természettudományi és Archeológiai Múzeumot.
Sajnos a képzőhely által szervezett kirándulás az El Teide Nemzeti Parkba elmaradt, mert a szigeten erdőtüzek pusztítottak és lezárták az utakat a Nemzeti Park irányában.
Helyette elkirándultunk Masca falucskába, ahol megcsodálhattuk a hagyományos építészetet, csodálatos kilátás volt a hatalmas hegyek és az óceán felé, aztán Icod de Los Vinosban meglátogattunk egy botanikus kertet, ahol a sziget híres 1000 éves ősi sárkányfája a „Drago Milenario” állt gyönyörű pálmákkal és különleges trópusi virágokkal. Utazásunk utolsó célpontja a Los Gigantes-sziklákhoz vezetett, amelyek az ócánba zuhantak és a legmagasabb pontjuk 300-600 méter magasak voltak.
Jártunk a sziget híres Loro Parkjában, a világ egyik legjobb állat -és növénykertjében, ami fantasztikus volt.
Disszeminációs tervek:
A két kurzuson elsajátított alkalmazásokat, illetve a stresszel szembeni ellenállást támogató technikákat szeretném bemutatni az Erasmus projektnapon és a webináriumon kollégáimnak. A Resilient és Well-being kurzus sok olyan eszközt adott a kezembe, amelyek hasznosak és elengedhetetlenek a jóllét és a stressz egyensúlyának megtartásában. Növendékeimnek, tanítványaimnak is szeretném megtanítani azokat a technikákat, amik segítik a vizsgák, koncertek előtti stressz leküzdését. A zeneoktatásban hihetetlenül fontos, hogy a megtanult anyagot sikeresen tudják interpretálni a tanulók. Szerkesztünk egy tudástárat is, ahol a projektben résztvevő kollégákkal összegyűjtjük a leghasznosabbnak bizonyuló innovatív módszereket, technikákat.
A résztvevő neve: Kolonicsné Sándor Zsuzsanna
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Barcelona,
A képzőintézmény neve:Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Traditional and Arts and ICT Art Tools for Teaching your Subject and Promoting Life SkillsArts
A mobilitás időtartama: 2023.06.12-06.17
Traditional and Arts and ICT Art Tools for Teaching your Subject and Promoting Life SkillsArts című kurzuson az Erasmus+ pályázat keretein belül vettem részt. Azért választottam ezt a kurzust ,mert szerettem elsajátítani , a lehetőségelket ,melyek lehetővé teszik számomra az osztályközösségben való alkalmazást és segítik , elmélyítik az emberekhez való szubjektív hozzáállásomat.
Hitvallásom hogy a gyermekek megismeréséhez, személyiségük fejlesztéséhez elengedhetetlen a jó kommunikáció. Olyan technikákat szerettem volna megismerni, amelyekkel a tanulást érdekessé tehetem és pozitív tartalmat közvetít a diáknak. ,
Az elsajátított technikákat azonban nem csak a tanórákon kívánom alkalmazni. Zeneiskolában hangszeres tanárként hiányát látom a tanárkollégákkal közös, egymást jobban megismerő programokat. Ezek a játékok remek csapatépítésként szolgálhatnak, szakmai tapasztalatot oszthatunk meg egymással általuk és így egy támogatóbb, személyesebb légkör jöhet létre.
Nem utolsó sorban pedig angol nyelvi kompetenciáimat is fejleszteni szerettem volna.
A kurzusnak workshop jellege volt, a feladatok nagyrésze csapatmunkát igényelt. Sonia Sola Gil spanyol származású tanár tartotta a tréninget, amelyen tizenketten vettünk részt. Négyen érkeztek Ukrajnából, ketten Finnországból, hárman jöttek Lengyelországból, az egyik kis csoporttársam pedig Indiából érkezett rajtam kívül más nem jött Magyarországról, A feladatok aktív részvételt igényeltek, ezért mindenkinek lehetősége volt az angol nyelvet is gyakorolni.
A kurzuson az előadó jól felépítette a különböző feladatok rendjét. Minden feladatot tapasztalatcsere követett, ahol mindenki elmondhatta, hogy diákjainál ő hogyan oldja meg az adott problémát és milyen eszközöket használ ehhez.
A képzés tematikusan volt fölépítve: pszichológia , kreativitás, és csapatmunka
Élő szerepjátékkal kellett egy szituációt elképzelni, ami abban segitett , hogy még kendőzetlenebbül tudjunk a problémáról beszélni. Nyílt kommunikáció. A mindfulness fotography segített megérteni , hogy mennyire fontos a figyelem , hiszen a gyerek fejlődése és egy tanórának a felépítése rajtunk múlik, mennyire tudjuk kihasználni a lehetőséget a diákok fejlődéséhez.
A növendék személyiségén kívül nagyon fontos hangsúlyt fektettünk az érzelmekre, amely főleg a kamaszok világában nem elhanyagolható tényező.
A kommunikáció szintén minden pillanatban jelen van egy pedagógus életében. A kommunikáció módja sok mindent segíthet elő és gátolhat meg. Mindenekelőtt meg kell adni a diákjainknak a választás lehetőségét, ezzel beavatva őket a tanulás folyamatába, legyen szó akár olyan apróságról, hogy melyik anyagrésszel, darabbal szeretnének először foglalkozni. Ha a növendék úgy érzi, van beleszólása, döntése, vagyis be van avatva az óra menetébe, rendszerint nagyobb kedvvel is végzi el a feladatot. Olyan játékokat játszottunk, ahol a kommunikáció kulcsfontosságú. Ilyen volt például az a feladat, ahol ketten egy csapatban voltunk és egy képet kapott az egyik fél , amit angolul elmondva társának le kellett rajzolnia, ami már szövegértés t és asszociációt követelt. Volt egy kérdező és egy válaszoló minden csapatban, s a kérdezőnek úgy kellett megrajzolnia egy képet, hogy csak a válaszoló látja azt.
4.Kirándulások
A legnagyobb élmény a hajó út volt ,amit az Europass Teacher Acadamy szervezett meg a számunkra. A Costa Brava hajó út , a Földközi –tenger csodálatos klímája ,megtette jótékony hatását. Feltöltődve érkeztünk meg az egy órás hajó útról.
De egyéni kirándulásokat is tettünk: A Güel –parkban . és a Sagra di Familiában . Gaudi jellegzetes építészeti tervei alapján készült csodákat láttunk. A Güel Park gyönyörű csempével kirakott kövezete , valamint a kilátás a park tetejéről, egy életre szóló emlékké vált.
A Traditional Arts and ICT Art Tools for Teaching your Subject and Promoting Life Skills kurzus lehetőséget adott számomra a pszichológia világából jól kikövetkeztethető gyakorlatok megismerésére . A közösség építő gyakorlatok a creative skills és communicative skills használatára. Tudásomat továbbítani fogom a tantestület felé , pozitív gondolatok , asszociáciok formájában, hogy megízlelhessék Barcelonát.
A résztvevő neve: Kovács Éva Mária
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Alicante
A képzőintézmény neve: PMS Erasmus
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: GREENER SCHOOLS FOR A SUSTAINABLE FUTURE: CLIMATE CHANGE EDUCATION
A mobilitás időtartama: 2023. július 8 – június 14.
A kurzuson az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. A mobilitás célja – a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban – olyan innovatív módszerek megismerése, amelyekkel iskolánk környezetvédelmi törekvéseit erősíthetjük, tanulóinkat a környezettudatosság felé terelhetjük.
A kurzuson nyolc magyar, négy román és egy francia pedagógus vett részt. Oktatónk Ángel Gallardo Lopez, az Erasmus PMS intézmény igazgatója volt.
A magyar pedagógusok az ország különböző városaiból, általános és középiskolákból érkeztek. A tanfolyam egyik pozitív hozadéka volt, hogy kicserélhettük az Erasmus+ projekttel, a pályázatírás, a projektek lebonyolításával kapcsolatos tapasztalatainkat. Értékes információkat és kapcsolatokat szereztünk, melyet a jövőbeni Erasmus projektjeinknél hasznosíthatunk.
A Greener schools for a sustainable future: climate change education című kurzus változatos programokat és tevékenységi formákat kínált a résztvevők számára.
Tanultunk a megújuló energiaforrásokról, a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról, iskolai környezetvédelemmel kapcsolatos projektek megvalósításáról ötleteltünk.
Ellátogattunk egy helyi gimnáziumba, ahol Santiago, az iskola biológiatanára mesélt nekünk az intézmény „zöld” projektjeiről. Még komposztálni is megtanított bennünket!
A tanfolyam negyedik napján ellátogattunk a Lagunas de le Mata e Torrevieja Természeti Parkba, Torrevieja városába. Itt található a Las Salinas de Torrevieja tó, melynek rózsaszínű árnyalatát a vízben élő algák, apró rózsaszínű rákocskák adják. A sós tó összetételében a Holt tengerre hasonlít. A tó és a mellette magasló sódombok egészen káprázatos látványt nyújtanak.
Alicante a Spanyolország középső részén található Costa Blanca fővárosa. A térségben semmilyen ipari tevékenység nem működik, a WHO és az UNIO a régió klimáját a világ legegészségesebbjének ítélte.
Alicante tömegközlekedése nagyon fejlett, a tengerpart mentén futó villamosokkal a környék kisebb településeihez is könnyen el lehet jutni. A tömegturizmus szerencsére még nem gyűrűzött be a városba, a helyiek vendégszeretete, az izgalmas tapas bárok és az alacsony élelmiszerárak Alicantét a pedagógus továbbképzések ideális helyszínévé teszi. Némi spanyol nyelvtudással nem árt felvértezni magunkat, mert az angol nyelvet kevés helyen tudjuk használni.
A pályázatunkban megfogalmazott disszeminációs terveknek megfelelően, a tanfolyam során megismert tudásanyagot a 2024. tavaszára tervezett projektnapunkon szeretném átadni majd kollégáimnak. Szerkesztünk egy tudástárat is, ahol a projektben résztvevő kollégákkal összegyűjtjük a számunkra leghasznosabbnak bizonyuló innovatív módszereket, technikákat.
A résztvevő neve: Kovács Éva Mária
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Barcelona
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom
A mobilitás időtartama: 2023. június 12 – június 17.
A kurzuson az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. A mobilitás célja – a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban – olyan innovatív módszerek megismerése, amelyek alkalmazása a különleges bánásmódot igénylő növendékeink oktatásában nagy segítséget, útmutatót nyújthatnak.
További célkitűzésem olyan kommunikációs stratégiák és az együttműködést segítő technikák elsajátítása volt, ami segítheti, hogy a több mint száz főből álló tantestületünk támogató, egymást segítő közösséggé válhasson.
Oktatóm a portugál származású Marina Clauzet volt, aki mindvégig nagyon jó összeállított, színes és mozgalmas órákat tartott, mellyel a csoport minden tagját aktív részvételre ösztönözte.
A nagyon vidám csapatot két német, 5 izlandi, 1 olasz, 1 horvát és egy magyar alkotta.
Általános és középiskolákból érkeztek a résztvevők. A tanfolyamok egyik pozitív hozadéka, hogy bepillanthatunk Európa más pedagógusainak munkájába is: milyen kihívásokkal kell megbirkózniuk, milyen munkakörülmények között dolgoznak európai kollégáink.
A We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom című kurzuson hasznos ismereteket szereztünk a tanulási zavarokról (diszlexia, diszpraxia), érzelmi és viselkedési zavarokról (ADHD, ADD, depresszió, bipoláris zavarok) és az autizmusról. A résztvevők arra is lehetőséget kaptak, hogy tapasztalataikat és a szakmájukban esetleg felmerülő nehézségeket egymással megoszthassák.
Arról is tanultunk, miként alakítsunk ki biztonságos és befogadó osztálytermi környezetet. Relaxációs technikákat és mozgásos, játékos tevékenységeket is megismertünk, amelyeket a speciális igényű tanulókkal és az osztály többi tagjával is alkalmazhatunk.
Gyakoroltuk az aktív figyelem készségét és az asszertív kommunikációt.
A Teacher Academy szervezésében kétórás vezetett városnézére mentünk, ahol a Gaudí által tervezett lenyűgöző lakóépületeket csodálhattuk meg. Emelett lehetőséget kaptunk egy órás pihentető hajókirándulásra is.
A tanórák után pedig igyekeztünk Barcelona számos látványosságából minél többhöz eljutni, a páratlan katalán gasztronómiát minél jobban megismerni.
A pályázatunkban megfogalmazott disszeminációs terveknek megfelelően, a tanfolyam során megismert tudásanyagot a 2024. tavaszára tervezett projektnapunkon szeretném átadni majd kollégáimnak. Szerkesztünk egy tudástárat is, ahol a projektben résztvevő kollégákkal összegyűjtjük a számunkra leghasznosabbnak bizonyuló innovatív módszereket, technikákat.
A résztvevő neve: Miklós Laura
A mobilitás célországa: Olaszország
A választott képzés helye: Via Sant’Egidio 12
50122, Firenze (IT)
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy SRL
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces
A mobilitás időtartama: 2023. július 03-08.
Az általam választott kurzus címe: Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces mely kurzuson az Erasmus+ pályázat keretein belül vettem részt. Eddig is fontosnak tartottam, de vezetőként még jobban látom, mennyire fontos a pozitív légkör, a hatékony és pozitív kommunikáció az iskolában a kollégák, gyermekek és a szülők irányába is. A kurzus leírásának megfelelően a pozitív kommunikáció mellett a pozitív pszichológia, a motiváció és önismereti feladatok is előkerültek a Firenzében töltött napok során.
A kurzusnak workshop jellege volt, az előadások mellett sok gyakorlati feladattal készült az oktatónk, jellemzően kiscsoportos feladatok voltak ezek. A csoport felosztása napról napra változott, így mindenkivel sikerült minőségi időt együtt töltenünk. A feladatok aktív részvételt igényeltek, ezért mindenkinek lehetősége volt az angol nyelv fejlesztésére.
A Kurzuson tizenegy résztvevő volt: hatan Spanyolországból, ketten Horvátországból és ketten Lengyelországból érkeztek. A résztvevők között volt óvónő, tanitónő, iskolapszichológus, gyógypedagógus, középiskolás tanár és kollégiumi nevelő is, ennek köszönhetően a személyes megosztások és tapasztalatcserék igen színesek voltak.
A kurzuson s pozitív pszichológia és kommunikáció elmélete mellett gyakorlatba is ültettük a hallottakat. Volt, hogy kérdés-kártyák segítségével osztottuk meg az elmúlt napok pozitív élményeit, probléma-megoldó technikaként megismerkedtünk a Lego serious play módszerével. Ennek lényege, hogy egy közös probléma lehetséges megoldását lego elemekből megépítjük közösen és prezentáljuk. Ez a tanítás során is sok szituációban alkalmazható, segíti a tanulók által megszerzett információk elmélyülését.
Relaxációs, mindfulness gyakorlatokat is megismerhettünk a kurzus során, hiszen a pozotív légkör megteremtése a saját jóllétünkkel kezdődik.
Gyakoroltuk az aktív hallgatást, amelynek lényege, hogy 3-4 percen keresztük az egyik fél csak hallgatja a másikat (nem szól közbe), majd 1 percben összefoglalja a hallottakat. Így a megosztó fél is tisztább rálátást kaphat egy-egy őt foglalkoztató témára, illetve a hallgató is tud akár tisztázó kérdéseket feltenni a pozitívabb, eredményesebb kommunikáció érdekében.
A kurzus végén 3-4 fős csoportokban plakátot készítettünk a tanultakról, amely a közösségformálás mellett igazán jó kikapcsolódás is volt.
Kolléganőmmel, Deák Rita Pannával közösen utaztunk Firenzébe, több kulturális programon is részt vettünk együtt. Először az Firenze utcáin fellelhető látványosságokat néztük meg (pl. Ponte Vecchio, Rózsák kerte, Michelangelo tér), majd a kihagyhatatlan múzeumok és látványosságok következtek.
Ellátogattunk az Uffizi Képtárhoz. A Galéria teljes egészében az 1560 és 1580 között épült, Giorgio Vasari által tervezett nagy épület első és második emeletét foglalja el. Világszerte híres ókori szobrok és festmények kiemelkedő gyűjteményeiről (a középkortól a modern korig). A 14. századi és a reneszánsz időszak festménygyűjteményei között szerepel néhány abszolút remekmű: Giotto, Simone Martini, Piero della Francesca, Beato Angelico, Filippo Lippi, Botticelli, Mantegna, Correggio, Leonardo, Raffaello, Michelangelo és Caravaggio, sok mellett európai (főleg német, holland és flamand) festők értékes alkotásai.
Ezenkívül a Galéria a Medici család ősi szobrainak és mellszobrainak felbecsülhetetlen értékű gyűjteményével büszkélkedhet, amely a folyosókat díszíti, és elveszett görög szobrok ókori római másolataiból áll.
Közösen meglátogattuk a Pitti Palotát.
Az 1550-ben megvásárolt palotát Cosimo I de’ Medici és felesége, Toledói Eleonor választotta új nagyhercegi rezidenciának, és hamarosan a Mediciek Toszkána feletti hatalmának új szimbóluma lett. Itt kapott helyet a másik két dinasztia udvara is: a Habsburg-Lotaringiai-ház és a Savoyai-házból származó olasz királyok, akik 1865-től lakták. Ennek ellenére a palota ma is viseli a nevét. első tulajdonosa, Luca Pitti firenzei bankár, aki az 1400-as évek közepén kezdte meg építését az Arno folyón túli Boboli-hegy lábánál.
Ma a palota öt múzeumra oszlik: a Nagyhercegek Kincstárára és az Orosz Ikonok Múzeumára a földszinten, a Palatinus Képtárra és a császári és királyi lakásokra az első emeleten, a Modern Galéria. A második emeleten a Művészet, Jelmez és Divatmúzeum.
Végezetül pedig ellátogattunk a Boboli Kertbe.
A Pitti palota mögött terül el az olasz kertművészet remeke, a domb tetejére felkapaszkodó óriási park, a Boboli kert. Tribolo tervei szerint kezdték el a munkálatokat Eleonora Medici kívánságára a XVI. század közepén. A kert szépítése, bővítése a XVII századig folytatódik, s a művészet és a természet harmonikus együttélésének a nagyszerű példáját mutatja.
Az ókori szobrokkal, szökőkutatakkal díszített kert legmagasabb pontjáról felejthetetlen kilátás nyílik a városra.
A Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Spaces kurzuon olyan ismeretekre tettem szert, amelyek elősegítik kollégáimmal és tanítványaim szüleivel történő pozitív, könnyed és eredményes kommunikációt. A kurzus során megismert relaxációs gyakorlatok könnyedék beépíthetők a pedagógusok mindennapjaiba és akár a tanórákba is, segítik a tudatos jelenlét és a koncentráció növelését, amely a hangszeres játéknál is elengedhetetlen. A tervezett workshopon a kommunikációs gyakorlatok is könnyen helyet kaphatnak, hiszen maximum 10 percet vesznek igénybe, mégis nagyon segítik a kollégák közötti kapcsolódást.
Ezeket a technikákat mindenképp szeretném bemutatni a pályázatban tervezett Erasmus napon és a webináron, hiszen könnyen elsajátíthatók és könnyen alkalmazhatók.
A résztvevő neve: Németh Pálné
A mobilitás célországa: Olaszország
A választott képzés helye: Firenze
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok neve: The Finnish Approach to Children with Special
Needs: Promoting Learning and Growth
Kurzust tartó tanár: Mari Tahjanjoki
A mobilitás időtartama: 2023. június 26. – július 01.
Az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt ezen az igazán élvezetes, színvonalas kurzuson. A mobilitás célja – a speciális igényű gyermekek tanulási folyamatainak és eredményességeinek hatékony növelése, olyan új ötletek, technikák, módszerek alkalmazása, melyek együttesen segítik nemcsak a közismereti tantárgyak elsajátítását, hanem a zenetanulás és a hangszeres gyakorlás hatékonyságát is, melyek a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban vannak. Ezeket a már elsajátított komplex nevelési folyamatokat szeretném megosztani a tantestületünkkel, hogy egy-egy jó ötletet, kommunikációs gyakorlatot beépíthessenek a tanítási módszereikbe, melyek segítségével színesebbé tehetik a későbbiek folyamán az óráikat, megkönnyítve és megértve a sajátos nevelési igényű tanítványokkal való együttműködést.
Oktatóm Mari Tahjanjoki finn származású előadó volt, akinek lenyűgöző személyisége, kedvessége gyorsan oldotta az izgalmakat az idegen csoporttársak előtt. A kurzus feladatait nagyszerűen, érthetően tolmácsolta, így nem okozott nehézséget azok teljesítése. A pszichológia alapjaira építette fel az óráit, igazán egyedi stílusban, nagy szakértelemmel ötvözve.
A kurzuson 5-en vettünk részt, melynek tagjai: 2 spanyol, 1 lengyel, és 2 magyar.
A csoport létszáma viszonylag alacsony volt, de annál családiasabb légkörben tudtunk együtt dolgozni. A kis létszám elősegítette azt is, hogy a kollégák által megemlített pozitív tanítási attitűdöket vagy esetleges szakmai hiányosságokat jobban megtudtuk beszélni, sok jó ötletet, pedagógiai gyakorlatot elsajátíthattunk.
A tanfolyam legnagyobb pozitívuma közé sorolnám, hogy a különböző nemzetiségű csoporttársak által bepillantást nyerhettem akár már a bemutatkozó szöveges és képes beszámolóknál, majd az együtt eltöltött közös szakmai munka alatt más nemzetiségek kultúrájába, pedagógiai munkájába, a különböző tanintézmények nevelés-oktatási sajátosságaiba.
The Finnish Approach to Children with Special Needs: Promoting Learning and Growth kurzus célja az volt, hogy olyan ismeretekre tegyek szert, melyek által megkönnyíthetem a speciális igényű tanítványok gyakorlási nehézségeit, feloldhatom a különböző technikai gyakorlatokkal a szorongásait, amik a gyermekek személyiségének kibontakozásában, mások előtti önkifejezésükben is sokat segíthetnek. Rengeteg játékos feladatot tanulhattam meg, melyek fejlesztik a memóriát, logikát, az együttműködés készségét, melyeket később be tudok építeni a tanszakomon belül is a gyermekek hatékonyabb zenetanulása érdekében, akár a (közös zenéléses) kamarazenei órákba is. Azt gondolom, hogy ez a kurzus sokat segített abban, hogy jobban megértsem az átlagtól eltérő gyermekek gondolkodását, esetleges frusztrációját, és könnyebben feltérképezhetem, hogy adott eseteknél milyen pedagógiai eszközt kell alkalmaznom a felmerülő problémák kezelésére.
A résztvevő neve: Németh Pálné
A mobilitás célországa: Portugália
A választott képzés helye: Lisszabon
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok neve: Music in the classroom: Active and Receptive
Music Therapy for Schools
A mobilitás időtartama: 2023. október 23. – október 28.
Az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt ezen az igazán élvezetes, színvonalas kurzuson. A mobilitás célja – a gyermekek önkifejezésének megkönnyítése, hiszen a zeneterápia egyik lényege az, hogy nonverbális módon nyilvánulhatnak meg a gyerekek, így ezáltal oldódhat a szorongásuk, csökkenthetjük a stressz okozta gátlásokat, javíthatjuk a kommunikációs és az együttműködés készségüket, és nem utolsó sorban a koncentrációs képességüket. A zeneterápia segítségével hatékonyan növelhetjük a gyermekek tanulási folyamatainak eredményességét is, olyan új ötleteket, technikákat alkalmazhatunk, melyek együttesen segítik nemcsak a közismereti tantárgyak elsajátítását, hanem a zenetanulás és a hangszeres gyakorlás hatékonyságát is, melyek a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban vannak. Ezeket a már elsajátított komplex nevelési folyamatokat szeretném megosztani a tantestületünkkel, hogy egy-egy jó ötletet, gyakorlatot beépíthessenek a tanítási módszereikbe, melyek segítségével színesebbé tehetik a későbbiek folyamán az óráikat, megkönnyítve a tanítványokkal való együttműködést.
Oktatóm Giulia Gallina olasz származású előadó volt, akinek lenyűgöző személyisége, kedvessége gyorsan oldotta az izgalmakat az idegen csoporttársak előtt. A kurzus feladatait nagyszerűen, érthetően tolmácsolta, így nem okozott nehézséget az egyéni és a csoportos feladatok teljesítése. Az órái nagyon jó hangulatban teltek, rendkívül figyelmes, segítőkész volt,
és próbálta nagy szakértelemmel ötvözve a leghatékonyabban átadni azt a tudást, amit egy hét alatt el lehet sajátítani.
A kurzuson nyolcan vettünk részt, három német, két spanyol, egy szlovák és ketten magyarok.
A tanfolyam pozitívumai közé sorolnám azt, hogy a résztvevők nagyon nyitott, közvetlen személyek voltak, és az általuk bemutatott szöveges és képes beszámolóknál bepillantást nyerhettem a különböző nemzetiségek kultúrájába, pedagógiai munkájába.
Music in the classroom: Active and Receptive Music Therapy for Schools kurzus célja az volt, hogy megmutassa, hogy a zene milyen nagy hatással van az emberek és azon belül is kiemelten a gyermekek hangulatára, érzelmeire, mely által csökkenthetjük a feszültséget, a minden napi stressz okozta szorongásokat, az iskolai problémákat, és olyan technikákat gyakoroltunk, amik a tanulók személyiségének kibontakozásában, mások előtti önkifejezésükben is sokat segíthetnek. Rengeteg játékos feladatot tanulhattam meg, melyek fejlesztik a memóriát, logikát, az együttműködés készségét, melyeket később be tudok építeni a tanszakomon belül is a tanítási gyakorlatomba.
Cascais egy lélegzetelállítóan szép település, mely Lisszabon körzetében található. Kedvelt üdülőhely, a turisták egyik kiszemelt célpontja, mely régen egy halászfalu volt, Lisszabont és a környező településeket látta el hal árúval. Az óceán part mellett fekvő település történelmi belvárosa lenyűgöző, sok étterem és kávézó csalogatja az éhes turistákat.
Cabo da Roca azaz Szikla – fok az európai szárazföld legnyugatibb pontja. Az egyik legnagyobb érdekessége a világítótorony, amit 1772-ben építettek, és 22 méter magas. Hatalmas nagy élményt nyújtott a látvány.
A Music in the classroom: Active and Receptive Music Therapy for Schools kurzus által olyan ismeretekre tehettem szert, melyek elsajátításával megkönnyíthetem és segíthetem a gyerekek tanulási nehézségeit és szorongásait, valamint a bennük lévő stressz okozta feszültségeket is oldahatom. A pályázatunkban megfogalmazott disszeminációs terveknek megfelelően, a tanfolyam során megismert tudásanyagot a kollégáknak is igyekszem minél érthetőbben, érdekesebben átadni, hogy sikeresen beépíthessék a tanítási gyakorlatukba.
A résztvevő neve: Palócz Réka
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Barcelona, Rambla Catalunya 15.
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy SRL
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Coaching and Mentoring to Support Teachers A mobilitás időtartama: 2023. június 12-17.
Az általam választott kurzus címe: Coaching and Mentoring to Support Teachers, mely kurzuson az Erasmus+ pályázat keretein belül vettem részt. Erre a képzésre azért esett a választásom, mert régebben vezetőként, majd minősítési/tanfelügyeleti szakértőként szerzett tapasztalataim alapján a pedagógusoknak sokszor szorongást, esetenként ellenérzést okozott, ha egy kollégájuk az órájukat meglátogatta. Kulcskérdésnek tartom a pedagógiai szervezeti kultúra olyan irányú fejlesztését, melynek része az egymás szakmai támogatása, mentorálása. Mivel meggyőződésem, hogy ezt a célt egy jól felépített módszertani háttérrel, a pedagógusok közötti tudásmegosztással, valamint a tanárok bevonásával, motiválásával lehet elérni, ezért egy nemzetközi tapasztalatcserére is alkalmas kurzust kerestem a témában. Bár a minősítési rendszer a tervezettek szerint csak a gyakornokok számára teszi kötelezővé az eljárást, valamennyi kollégát érinti az óralátogatások kérdése a bevezetésre váró teljesítményértékelés rendszerében. Olyan technikákat szerettem volna megismerni, amelyekkel az óralátogatások jól előkészítetté, a látogatást követő megbeszélések pedig a látogatott és a látogató pedagógus számára egyaránt gyümölcsöző alkalmakká tehetők.
Az elsajátított technikákat szeretném saját intézményemben megismertetni a kollégákkal. A kurzus keretében megismert játékok pedig remek csapatépítésként szolgálhatnak, szakmai tapasztalatot oszthatunk meg egymással általuk és így egy támogatóbb, személyesebb légkör jöhet létre. Ezeket a játékokat osztályfőnöki munkámba is be tudom építeni. További lehetőségnek látom a tanultak alkalmazásra, hogy intézményünkbe rendszeresen érkeznek Zeneakadémiai hallgatók tanítási gyakorlatuk teljesítésére. A szerzett mentorálási ismereteket gyakorlatvezető tanár kollégáimmal tervezem megosztani a célból, hogy a nálunk gyakorlatot végzők egységes színvonalon kaphassanak támogatást induló pályájukhoz. Hasonló lehetőséget látok a pályakezdő kollégák mentorálásának segítésében is.
Nem utolsó sorban pedig angol nyelvi kompetenciáimat is fejleszteni szerettem volna. 3. A kurzus résztvevői
A kurzusnak workshop jellege volt, az előadások mellett különböző feladatokat kellett megoldanunk. Ezek egy része játék, más része egyéni-, vagy pármunkát igényelt, de több alkalommal csapatmunkában végeztük el a feladatot . Maria del Monte, argentin származású, Barcelonában élő tréner vezette a tréninget, amelyen tizenegyen vettünk részt. Hárman érkeztek Svédországból, ketten-ketten Belgiumból és Portugáliából, egy-egy résztvevő Finnországból,
Németországból és Csehországból jött és jómagam érkeztem Magyarországról. A feladatok aktív részvételt igényeltek, ezért mindenkinek lehetősége volt az angol nyelvet is gyakorolni. A résztvevők közül ketten iskolavezetők voltak, egy egyetemi oktató és egy magántanár is részt vett a képzésen, aki gamifikációval foglalkozott. A többiek általános iskolai korosztállyal foglalkozó, nyitott személyiségű pedagógus volt, többen érkeztek azért, mert intézményükben pilot rendszerrel vezetnek be mentoráló, vagy co-teaching programokat.
A kurzus minden napja jól felépített rendben valósult meg. A bemelegítő, ún. jégtörő gyakorlatokat a különböző feladatok, előadásrészek, felfrissülésként beékelt játékok követték. Minden feladatot és játékot tapasztalatcsere követett, ahol beszámoltunk a tapasztalatokról. Mivel a készségfejlesztés fókuszában leghangsúlyosabban az értő figyelem állt, mindenkinek a társa/társai tapasztalatáról kellett legtöbbször beszámolnia, melyet követően az érintett elmondhatta, hogy mennyire pontosan sikerült megfogalmazni az adott helyzetet. A különböző feladatok és játékok elméleti hátterét és célját is mindig megbeszéltük.
A képzés tematikus felépítése jól követhető volt, minden nap foglalkoztunk a jégtörő és bizalomépítő játékokkal, a megfigyeléssel, az értő hallgatással, a tudatossággal (mindfulness), a tervezéssel és a kommunikációval.
A bemutatkozó Ppt-k és a bizalomépítő játékok jó kiinduló pontjai voltak az egész hetes közös tanulásnak, hiszen a résztvevők nem ismerték egymást, s így már az első órákban megtudhattuk, ki honnan jött, mit és hol tanít, milyen célokkal, elvárásokkal, reményekkel érkezett a kurzusra. A bizalomépítő játékoknak köszönhetően egy támogató közösség alakult ki, s az órák nagyon jó hangulatban teltek. Ilyen játék volt például a „toronyépítés bekötött szemmel”, mely a „vak” játékostól bizalmat, jó szövegértést, az irányítótól pedig pontos instrukciókat, valamint a másik helyzetébe helyezkedést kívánt.
Az ítélkezésmentes, objektív megfigyelés kiemelten fontos a mentorálás folyamatában. A tréning folyamán olyan technikákat tanultunk meg, amelyekkel a figyelmünk irányítását fejleszthetjük, illetve tudatosítottuk a megfigyelés korlátait és természetadta beszűkültségét :„The Monkey Business Illusion”. Rendkívül tanulságos volt a Zoom in – Zoom out
megfigyelési technika, ahol a helyzetek megfigyelését akár az apró részletek feltárásával, akár a helyzet tágabb kontextusba helyezésével egészítettük ki.
A következő nap az értő hallgatást gyakoroltuk, mely nem várt nehézségek elé állította a csapatot. Fejlesztettük az aktív hallgatási technikánkat (Speaking stick segítségével), valamint az empatikus visszajelzés formáit tanultuk, mindfulness technikákról is beszéltünk, amelyeket ki is próbáltunk. A mindfulness-t magyarul „éber figyelemként” fordíthatjuk, amelynek
elsajátítása a jelen kor információk áramlásában gazdag, és stressorokkal teli mindennapjaiban nagyon fontos lenne. Az értő hallgatás a sikeres együttműködés egyik alapja. Olyan játékot játszottunk, ahol a csapat egy nagy vonalakban körülírt feladatot kellett megoldania. Egymás meghallgatásával és gondolataink összegzésével kellett közös megoldásra jutnunk és a másik csapatnál magasabb tornyot építeni.
A következő kulcskérdés az, hogy hogyan adunk visszajelzést a mentorált, vagy támogatott pedagógus számára. A kommunikáció módja sok mindent segíthet elő és gátolhat meg. Mindenekelőtt meg kell vizsgálni, hogy a visszajelzés tárgyánál mi okozza a problémát: beállítódás, vagy képesség? (Mindset or skillset). Egyes felmerülő „minta-problémáknál” néztük meg a lehetséges visszajelzéseket annak függvényében, hogy beállítódás, vagy körülmények okozták a probléma kialakulását. Megkülönböztettünk taktikai, vagy építő visszajelzéseket. . A támogatott/mentorált pedagógussal való kommunikáció során nagyon fontos, hogy asszertív módon, a valódi helyzettel koherensen kommunikáljunk. Olyan feladatokkal dolgoztunk, amelyek segítettek saját beállítódásunk feltérképezésében.
A kurzus zárónapján mentorálási tervek készítésével foglalkoztunk. A célok kitűzésétől a mentorálás formai és időkereteinek meghatározásán át, a visszajelzések módjának és gyakoriságának megtervezésétől a végső értékelés és kimenet rögzítéséig.
Barcelona egy pezsgő, sokszínű város. Gaudi és a modernismo kitörölhetetlen jegyeket hagyott rajta. Kifogyhatatlan látnivalókban, akár a történelmi városrész, vagy a modernismo épületeit bejáró városnézésre, akár kirándulásra a parkokba vagy a tengerpartra, akár kulturális, vagy kulináris élvezetekre vágyik valaki, megtalálja a hozzá legközelebb álló programot.
A kurzus végeztével délutánonként igyekeztem minél több részt bejárni, így minden napra szerveztem magamnak programot, hol magyar kollégáimmal, hol a kurzus résztvevőivel.
Montjuic
A Montjuic, (vagyis zsidó hegy), a kikötő mellett, a városközpont szomszédságában magasodik. A 185 m magas hegy telis-tele van olívafákkal, kaktuszokkal, védett növényekkel és sok-sok zölddel. Gazdag növényvilágát különböző parkokon keresztül ismerhettem meg. A rengeteg egzotikus növény mellett a kilátás is gyönyörű, a magasból láthatjuk az egész várost. A hegy tetején vár áll, a Castell de Montjuic. Az 1070-es évekből fennmaradó írások bizonyítják, hogy már ekkor világító- és őrtorony állt itt. A 17. század végén erődöt építettek ide, hogy innen védjék a várost a tengerről érkező betolakodóktól, később pedig börtönként is funkcionált.
A gótikus negyed és a Katedrális
A római kori, fallal körülvett Barcino város (Barcelona elődje) maradványira épült középkori templomok és gótikus paloták a római kori emlékek eltűnéséhez vezettek. A város kereskedelmi és gazdasági fejlődésével pedig a mai gótikus negyed nem csak a város történelmi központjává, hanem a katalán város szíve-lelkévé is vált.
A gótikus negyed szívében találjuk a több, mint 700 éves, lenyűgöző Barcelonai katedrálist. Eredeti nevén Szent Eulália Katedrálisa, aki a város egyik védőszentje. A XIII. és a XV. század között építették, viszont a rendkívül gazdagon díszített neogótikus homlokzatát a XIX. században készítették el.
A Püspöki hidat (Pont del Bisbe) fürkészve azt gondolhatnánk, hogy már vagy 300-400 éve ámulva csodálja minden járókelő, pedig csak 1928-ban építette Joan Rubió i Bellver, katalán építész. A hídat számos legenda és rejtély övezi. Alatta elsétálva megfigyelhető egy tőrrel átszúrt koponya a híd íve alatt. Az egyik legenda szerint Barcelona városa összeomlik, amint a tőr elválik a koponyától.
Casa Milá/La Pedrera
A Casa Milà, vagy más néven Pedrera (Kőbánya) az egyik legemblematikusabb Gaudi mű. Merész görbe vonalaival, hullámzó kő homlokzatával nagyban eltér a XX. század eleji építészeti stílustól. A Passeig de Grácián, Casa Batllóhoz közel található, pár száz méterrel feljebb, a szemben lévő oldalon. A Pedrera egy lakóház, amit Antoni Gaudi, Pere Milá y Camps és felesége, Roser Segimon felkérésére készített, az akkori korhoz képest innovatív stílusban. A Casa Milának 3 fő része van, az alagsori rész, amit lovaskocsik és autók számára parkolóként használtak, a lakrész és végül az egyedi tetőtéri rész. Gaudi 3 fajta kővel dolgozott, amit Katalónia 3 különböző részéről szállítatott, fő inspirációját a természetből merítette. A lakóháznak 32 kovácsoltvas erkélye van, amit pedig Josep Maria Pujol tervezett. A lakóház munkálatai 1906 és 1912 között folytak. A Casa Milá megépítését követően, meghökkentő stílusának köszönhetően a városlakók tréfát űztek belőle és több szatírikus kiadványban szerepelt. Az évek elteltével viszont elfogadták és értékelték Gaudi művét, 1984 óta pedig az UNESCO Világörökség részeként tartják számon.
Park Güell
A mesebeli, színes, mozaikkal díszített, csodás Park Güell nem hiába a világ egyik leglátogatottabb parkja. Antoni Gaudi műve lehengerlő látványban részesíti az odalátogatókat és mindig élettel teli.
A Grácia negyedben 17 hektáros földterületen helyezkedik el. Nevét a projekt megbízójáról, Eusebi de Güell grófról kapta. Eredetileg angol mintára egy lakóparkot szeretett volna jómódú családok részére, megvalósítását pedig Gaudira bízta. Elhelyezkedése tökéletesnek bizonyult a domboldalon, kilátással a tengerre és Barcelona városára. 1984-ben a világörökség részévé nyilvánították.
Palau de la Musica
A Katalán Zene Palotája a modernizmus egyik jeles képviselője, LLuis Doménech y Montaner, 1905-1908 között épült remekműve. Barcelona mindig is szorosan összekapcsolódott a kultúrával, úttörő volt színházi estek és operai előadások szervezésében, viszont hiányzott egy lenyűgöző koncertterem, ahol a zene szerelmesei hódolhattak szenvedélyüknek. Az Orfeó Catalá nevű kórus megbízásából, különböző szervezetek és a komoly zenét kedvelők adománya által felépült a katalán kultúra és társadalmi élet egyik elengedhetetlen találkozási pontja. Gyönyörűen kimunkált, árkádsorral, kovácsoltvas ablakrácsokkal, szobrokkal és festett üveggel díszített. Érdekessége, hogy a kiváló akusztikával rendelkező koncertterem óriási ablaki és az üvegkupola természetes fénnyel borítja be az egész termet, lenyűgöző látványt nyújtva.
Sagrada Familia
A Sagrada Família, Barcelona egyik legimpozánsabb épülete. Története több mint 140 éve kezdődött, amikor is Josep Maria Bocaballa i Vedaguer, egy templomot álmodott meg ami elérhető mindenki számára, békét közvetít és hitet áraszt az akkori forradalmakkal telt társadalomban. 1866-ban megalapította a Szent József Híveinek Egyesületét (la Asociación de Devotos de San José) és az egyesülethez befolyó adományoknak köszönhetően földterületet vásároltak a Poblet negyedben (mai Sagrada Familia negyed) . Az első követ pedig 1882. március 19-én tették le. A templom alapjai Francisco de Paula del Villar tervei alapján készültek, viszont kivitelezését 1883-tól, a modernizmus legnagyobb képvidelője, Antonio Gaudi vette át, aki gótikus és modernista jegyeket kombinálva a saját építészeti stílusa alapján alakította át az terveket, tehát a mai arculat neki köszönhető. Élete fő művének tekintette a Sagrada Famíliát. 43 éven keresztül dolgozott rajta, utolsó 15 évét pedig, kizárólag a templom építésének szentelte. Az építész 1926-ban, egy tragikus villamosbalesetben hunyt el, sírja a bazilika alagsorában lévő kápolnában (la Virgen del Carmen) található. A templom érdekessége nemcsak lenyűgöző látványában, hanem kivitelezésében is rejlik. Építését 1882-ben kezdték el és a mai napig nem fejezték be. Becslések szerint Gaudi halálának 100. évfordulójára, 2026-ra készül el.
A spanyol konyha
A Coaching and Mentoring to Support Teachers című kurzus rengeteg olyan eszközt adott a kezembe, melyekkel szakmai töltettel tudom megtölteni az óralátogatásokat, segíteni tudom a kezdő tanárok fejlesztési terveinek elkészítését, élvezetesebbé, élménydúsabbá, szakmailag gyümölcsözőbbé tudom tenni az óralátogatást követő megbeszéléseket. Amellett, hogy a megszerzett tudást saját gyakorlatomban alkalmazni tudom, szeretném az iskola tanáraival a tanult bizalom- és csapatépítő technikákat, egymás támogatásának lehetőségeit megosztani, hogy akár tanszakonként lebontva az elsajátított technikákon keresztül minél jobban megismerjük egymást, s így egy támogatóbb, bizalomtelibb légkör alakulhasson ki, melyben nemcsak a teljesítményértékelési rendszer működhet sikeresebben, de segíti a közös szakmai fejlődést is.
2023 június 5-től 10-ig egy nagyon hasznos és érdekes kurzuson vettem részt Athénben, a demokrácia és az európai kultúra bölcsőjében: „Deep Democracy: How to Manage Conflicts Building a Strong Classroom Culture”, Cynthia Rodopoulou vezetésével, aki amellett, hogy tanár, archeológus és színésznő is.
A kurzus célja az volt, hogy hatékony módszereket sajátítsunk el a közösségben megbúvó rejtett konfliktusok feltárására és segíteni tudjunk a gyerekeknek felszínre hozni és megoldani azokat, figyelembe véve és tiszteletben tartva a kisebbség véleményét. Megismertük a Lewis mély demokráciájának alapelveit, lépéseit, amelyeket egyszerű szituációs gyakorlatokban alkalmaztunk.
Mindezeket egy jó hangulatú, összetartó csoportban ismerhettük meg. Rajtam kívül egy résztvevő volt a Corvinus Egyetemről, a többiek spanyolok, franciák, hollandok voltak, és volt egy litván kolléganő is. Legtöbben általános iskolában tanítanak, vagy speciális igényű tanulókkal foglalkoznak.
A kurzus során megismertük azokat a tipikus hibákat, amelyeket a tanárként gyakran elkövetünk egy vita vagy konfliktus rendezése során az osztályban. Végigkövettük, hogyan alakul ki egy konfliktus, mi minden előzi meg a robbanáshoz közeli állapotot. Cynthia megmutatta nekünk, hol és hogyan érdemes kívülről beavatkozni a folyamatba. Tanultunk olyan technikákat, amelyek lehetővé teszik, hogy a kisebbség elképzelései is érvényesüljenek, így a gyerekek egy számukra hátrányosnak tűnő döntés után is úgy érezhetik, hogy meghallgatták őket és valóban tevékenyen részt vettek a döntési folyamatban. Mindezek elősegítik, hogy egy békés, aktív, kellemes légkörű osztályközösséget hozzunk létre.
A kurzus programjának részét képezte egy vezetett séta az Akropolisz körül, amelynek megismerhettük a történetét, néhány érdekes mitológiai történettel fűszerezve. Minden résztvevő kapott egy kombinált belépőt, amely lehetővé tette, hogy délutánonként megnézzük a főbb történelmi nevezetességeket, múzeumokat. Az egyik gyakorlati feladat, ami egy csoportos vita volt, a Pnyx dombon zajlott, ahol az ókori Athén első népszavazásait szervezték.
Úgy gondolom, hogy a tanultakat remekül tudom majd alkalmazni a csoportjaimban, amikor el kell dönteni egy vitás kérdést, vagy rendezni kell egy konfliktust, vagy akár a kirobbanása előtt is el lehessen simítani az osztályban vagy csoportban felszínre kerülő ellentéteket. Örömmel ismertetem meg a kollégákkal Lewis mély demokrácia módszerét a projektnapon, mert úgy gondolom, hogy bármelyik kolléga eredményesen alkalmazhatja a tanórán, a tantestületben vagy akár a családjában is.
2023.09.25 – 2023.09.30. között egy rendkívül érdekes és innovatív kurzuson vettem részt a spanyolországi Valenciában. A kurzus az Europass Teacher Academy képzőközpotjában zajlott, Maria Honrubia vezetésével, témája: ICT and Outdoor Teaching and Learning.
A kurzus célja az volt, hogy újszerű módszertani eszközökkel ismerkedjünk meg, amelyek lehetővé teszik, hogy munkánkat olyan tantermen kívüli feladatokkal színesítsük, amelyekben mobiltelefonos appokat használunk fel. Megismerkedtünk a SAMR modellel is, amely segíthet abban, hogy az IKT eszközöket minél hatékonyabban és célorientáltabban alkalmazhassuk. Mindezek elsajátítása segít a diákközpontúbb oktatás megvalósításában és fejleszti a tanulók kreativitását és kooperatív készségét.
A kurzuson én voltam az egyetlen magyar résztvevő. Egy észt kolléganő volt, egy osztrák, két szlovén, két horvát és két holland. Egy részük általános iskolában tanít, a többiek középiskolában. Az oktatás vidám, oldott hangulatban zajlott. Maria Honrubia, oktatónk rendkívül felkészült, segítőkész és kedves volt, és kiválóan beszél angolul.
Megismerkedtünk a Goosechase appal, amelynek segítségével kisebb csoportokban vicces feladatokkal kísért belváros felfedező sétát tettünk. Használtuk a Flip alkalmazást is, amelynek segítségével videókat és fotókat lehet posztolni egy biztonságos online felületre, amelynek beállításait teljes mértékben a tanár kezeli. Kipróbáltuk, hogyan lehet használni a Chat GPT-t, azaz a mesterséges intelligenciát az oktatási folyamat tervezésére, hasznos ötletek gyűjtésére. Megismerkedtünk a Google Lens és a Google Maps funkcióival, az ED Puzzle-lel, és készítettünk egy kvízt a Genial.ly segítségével. A kurzus utolsó napján kis csoportokban kipróbálhattuk, hogyan lehet összedolgozni más országokban tanító kollégákkal egy közös projektben. Hasznos tanácsokat is kaptunk hozzá, amelyek elősegíthetik egy nemzetközi projekt sikeres értékelését és európai uniós támogatását.
A hét folyamán megismertük Valencia páratlan építészeti látványosságait, egzotikus növényekkel tele parkjait. A szerdai napon kétórás városi gyalogtúrán vehettünk részt egy idegenvezető segítségével. Vele tarthattunk a pénteki katedrális látogatásra is, aznap megnézhettük egy híres helyi festőművész emlékházát és csodás festményeit is. A keddi napon Maria Honrubiával a Museu Belles Artes-ba mentünk, ahol megcsodálhattuk a spanyol festészet és szobrászat remekműveit a középkortól egészen napjainkig.
A kurzuson megismert egyszerű mobiltelefonos alkalmazásokat remekül tudom majd használni arra, hogy színesítsem az óráimat, különösen tanév végén, amikor a diákok szívesebben tartózkodnak a szabadban. A Genial.ly alkalmazást szívessn használnám kvízek készítésére. A Chat GPT hasznomra válhat az oktatási folyamat tervezésében, kreatív ötletek gyűjtésében, dolgozatok, kvízek összeállításában. A projektnapon örömmel ismertetem meg a kollégákkal az említett hasznos eszközöket, elősegítve ezzel óráik örömtelibbé varázsolását és IKT kompetenciájuk fejlődését.
1. A mobilitás főbb adatai
A résztvevő neve: Sallér László Márton
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Language Campus,Calle Herradores 1,
San Cristóbal de La Laguna, Tenerife
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok neve:
Environmental Stewardship: How to Reconnect with Nature
Web Solutions for the Classroom
A mobilitás időtartama: 2023. november 6 – 17.
2. A mobilitás célja
A kurzusok kiválasztásánál igyekeztem olyan, a saját érdeklődési területemnek
megfelelőt választani, melyeket későbbi munkám során akár mint tanár, akár mint
igazgatóhelyettes jól tudok majd alkalmazni.
Az első kurzus, melynek címe Environmental Stewardship: How to Reconnect with
Nature keretei között olyan ötletek és módszerek elsajátítását szerettem volna
elérni, melyekkel a tanulókat és kollégáimat megismertetve olyan élhető otthoni és
munkahelyi környezetet tudunk létrehozni, ami pozitívan befolyásolja az ott élő és
dolgozó emberek lelki egészségét, pozitívan hat a teljesítményükre és segíti a kiégés
megakadályozását.
A második kurzusban – Web Solutions for the Classroom – olyan új módszertani
technikákat és internetes megoldásokat szerettem volna elsajátítani, melyekkel a
tanulás érdekesebbé tehető a diákok számára, illetve az otthoni tanulás
megtámogatható könnyen elérhető hatékony rendszerekkel.
Mindemellett szerettem volna új barátságokat, szakmai együttműködési
lehetőségeket kialakítani az Unió más tagországában élő és tanító kollégákkal, hogy
a későbbiekben rajtuk keresztül iskolánk tanulóit is be tudjuk vonni a mobilitási
programba.
Végül, de nem utolsósorban szerettem volna meglévő angol nyelvtudásomat
fejleszteni.
3. A kurzus résztvevői
A kurzusokon bolgár, szlovén, német, dán (amerikai), svéd, finn és portugál
kollégákkal együtt vettem részt. A résztvevők többsége középfokú oktatási
intézményben tanított, a bolgár kollégák érkeztek általános iskolából.
A résztvevők közül ketten a tanításon kívül, mint iskolavezetők dolgoznak.
A Dániából érkező, amerikai származású kollégán kívül, senki sem beszélte
anyanyelvi szinten az angol nyelvet. Mivel a feladatok és gyakorlatok kommunikációt
igényeltek, így lehetőség nyílt az angol nyelv gyakorlati használatára.
Mindkét kurzust a belga származású Bébédicte Fontaine vezette.
4. A mobilitás tapasztalatai
A kurzusok minden napja jól felépített rendben valósult meg. Az első nap
úgynevezett „jégtörő” játékos ismerkedés után egyéni, páros és kiscsoportos
foglalkozások keretében valósultak a kurzus programjai.
A bemutatkozó Ppt-k és a bizalomépítő játékok jó kiinduló pontjai voltak az egész
hetes közös tanulásnak A résztvevők megismerhették egymást, megtudhattuk, ki
honnan jött, mit és hol tanít, milyen célokkal, elvárásokkal, reményekkel érkezett a
kurzusra. A bizalomépítő játékoknak köszönhetően az órák nagyon jó hangulatban
teltek.
A kurzusok alatt több a témához kapcsolódó témakört sikerült megismernünk. Mivel
az első kurzus célja a természettel való kapcsolódás újra felfedezése volt, a
foglalkozások közül több nem a tanteremben, hanem „terepen” lett megtartva.
Minden terepen eltöltött foglalkozást egy szakmai megbeszélés előzött meg a
tanteremben, ahol felkészültünk a feladatokra.
A biofil tervezés kapcsán ellátogattunk egy helyi kávézóba. A hely kialakítása
lehetőséget adott arra, hogy a betérő vendégek a természetben érezzék magukat,
ami nyugtatóan hatott rájuk, egyben elősegítette kreativitásuk kiteljesítését. Nem
mellesleg első kézből tapasztalhattuk meg, azt az állítást, mely szerint a biofil
terekben működő gazdasági társaságok nagyobb bevételre tesznek szert – a
kávézóba nem lehet előre foglalni és nekünk is várnunk kellett, hogy helyet kapjunk,
pedig nem csúcsidőben érkeztünk
A másik terepi munka a közeli Puerto de la Cruz városában található botanikus
kertben zajlott. Miután megismerkedtünk a hely történetével elsajátítottuk az értő
megfigyelés módszerét, mellyel olyan apró részleteket sikerült észre vennünk, amit
mellett a mindennapokban bizonyosan elmentünk volna.
A feladatok a megfigyelésen keresztül a természetre, annak formakincsére és
szépségeire hívták fel a figyelmünket.
A napot egy művészetterápiás foglalkozással zártuk, melynek témája a természet
formakincsének megjelenítése volt. Mindezt agyag megmunkálásával valósítottuk
meg.
A Web solution for Classroom kurzuson olyan új alkalmazások kezelését sajátítottuk
el, mellyel megkönnyíthető a munkánk, egyben érdekessé tehető a tanulási
folyamat az „informatikai bennszülöttek” számára is.
A munkamódszer ebben az esetben az előzetes megbeszélés – brainstorming, majd
az ezt követő csoportos kipróbálás volt. A csoportos munka lehetőséget biztosított
arra, hogy nagyon rövid idő alatt olyan dolgokat is alkalmazni tudjunk, ami más
esetben sokkal több időt vett volna igénybe.
Sok új olyan program használatát sajátítottuk el, amivel az egyéni feldolgozás, a
csoportmunka, vagy szükség esetén a távoktatási is hatékonyan, egyben érdekesen
megszervezhető. Az ott tanultakat azóta sikeresen építettem be tanítási
módszereimbe.
5. Kirándulások
Tenerife az örök tavasz szigete gazdag történelmi, kulturális és természeti
látnivalókkal. A képzés keretében és azon kívül újdonsült barátainkkal is igyekeztünk
megismerni a helyet.
Helyi idegenvezetés La Laguna városában
A képzés helyileg San Cristóbal de La Laguna (vagy ahogy a helyiek röviden nevezik:
La Laguna) városában, az egyetem nyelvi kampuszának egyik épületében zajlott. Az
első nap vezetett túrát szerveztek a helyi nevezetességek megismerésére.
A Tenerife északi részén fekvő San Cristóbal de La Laguna volt a Kanári-szigetek
legelső városa, melynek óvárosát az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. A
XV. században épültet gyarmati stílusú épületei, egyenes vonalú utcái mintául
szolgáltak a később létrejövő településeknek szerte a világban, melyet a spanyol
hódítók alapítottak.
Idegenvezetőnk körbevezetett a történelmi városrészen. Segítségével olyan
nevezetességeket is megnézhettünk, ahová nem biztos, hogy bejutottunk volna.
Gazdag tudása a hely és a Kanári-szigetek történelméről, melyet humorosan, a helyi
anekdotákat felelevenítve mesélt el, igazán élvezetessé tették a délutánt.
Anaga
La Laguna fölött található Anaga erdősége, melyet érintetlenül hagytak a kirándulók
legnagyobb örömére. Az erdő sok helyi őshonos fajnak szolgál lakhelyül.
A hely szépsége késztetett arra, hogy a területet egyedül is bejárjam egy hosszabb
séta keretében.
Teide
A kurzus keretében lehetőségünk nyílt egy szervezett kirándulás keretében
ellátogatni a Kanári-szigetek, egyben Spanyolország legmagasabb hegycsúcsához, a
Teide vulkánhoz, ami 3718 m-rel magasodik a tengerszint fölé.
A túránk átvezetett azokon a területeken, ahol a nyáron erdőtüzek pusztítottak. A
különösen száraz nyár és a nagy meleg hatására kialakuló erdőtüzek a sziget
erdőségeinek 10%-át elpusztították.
A kardéra peremén található a világ egyik legtisztább égboltjával rendelkező
csillagvizsgáló komplexuma. A La Laguna-i egyetem munkatársai nemzetközi
kutatókkal közreműködve innen végzik megfigyeléseiket.
A kardéra sajátos, „holdbéli” jellege megihlette Hollywoodot is, több film és sorozat
helyszínéül szolgált a terület (legutóbb a Hatalom gyűrűi című sorozat egyes részeit
vették itt fel).
Mivel a szervezett útban nem volt benne a csúcsra való felmenetel, ezért élve a
lehetőséggel és megszerveztem, hogy feljuthassak a csúcsra is, ahonnan csodálatos
kilátás nyílt a szigetre és a környező szigetekre.
Földrajz szakos tanárként lenyűgözött a Földben nyugvó erő ilyen mértékű
megnyilvánulása. A helyszínen látott kénkürtők pedig arról tanúskodtak, hogy a hegy
bár most békés, de csak szunnyad.
Bálnales Los Cristianosban
A világon összesen 87 delfin és bálna faj létezik. Ezek közül közel 30 fajjal
találkozhatsz Tenerife és La Gomera szigete között elterülő szakaszon, amely
természetvédelmi terület is egyben.
Ezen delfinek és bálnák megfigyelésére szerveznek utazásokat.
6. Disszeminációs tervek
Ezek a kurzusok rengeteg olyan eszközt adtak a kezembe, mellyel gazdagabbá
tehetem a tanórai tudásátadást, valamint hozzásegített annak felismeréséhez, hogy
a környezetünk kialakítására milyen komoly hangsúlyt kell fektetnünk a
közeljövőben.
A tanult módszereket és ötleteket szeretném megosztani kollégáimmal is, ezzel
segítve, remélhetőleg érdekesebbé téve számukra is a tanítást.
A résztvevő neve: Szabó Adrienn
A mobilitás célországa: Németország
A választott képzés helye: Berlin, Voigtstrasse 1.
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzus címe:
„Our School Radio! Podcasts and New Media as an Educational Tool”
A mobilitás időtartama: 2024. január 22-27.
Az Erasmus+ pályázat lehetőségei közül az „Our School Radio! Podcasts and New Media as an Educational Tool” című kurzust választottam, amely döntésnek több oka is volt. Egyrészt a podcast műfaját alkalmasnak tartom arra, hogy esetenként oktatási segédanyagként használjam, főként kiegészítő anyagok esetében, vagy a differenciálást/felzárkóztatást segítő eszközként. Másrészt a zenészképzésben kiemelten fontosnak gondolom a körülöttünk levő talán túlzottan is vizuális világ ellensúlyozásaként egy kizárólag auditív jelenség felé irányítani a diákok figyelmét, teret adva ezzel a hallgató önálló vizuális képzeletének és egyben megmutatva az értő hallgatás fontosságát. Emellett a podcast-készítés elsajátításával segíthetem az iskolánkban később esetleg létrejövő iskolarádió céljait.
Mivel eddig csak hallgatóként találkoztam a podcast műfajával, különösen érdeklődve vártam a lehetőségét annak, hogy megismerhessem a műsorkészítés folyamatát, a mühelytitkokat, megtanuljam kezelni a szükséges szoftvereket.
Az előbbiek mellett fontos volt számomra, hogy a kurzus résztvevőjeként gyakorolhatom az angol nyelvet, amit csak pár éve kezdtem el tanulni, így bőven van fejlődnivalóm ezen a téren.
A kurzus egyaránt tartalmazott elméleti és gyakorlati tudnivalókat.
Összesen öten voltunk, rajtam kívül két kolléga Finnországból (Tampere), egy Spanyolországból (Alcalá La Real) és egy Görögországból (Athén). A görög kolléga, Thanassis pszichológus-fejlesztő pedagógus végzettségű volt, a többiek középiskolában közismereti tárgyat tanítottak. A kurzust Michela Graciotti vezette.
Mivel ugyanabban az időben ezen a helyszínen egy másik kurzus is zajlott velünk párhuzamosan, néhány alkalommal összevontan működött a két társaság (pl. bevezető tudnivalók, ismerkedés, a kurzus lezárása illetve az interaktív feladatoknál a másik csoportból is lehetett választani partnert.)
A kurzus remekül felépített és nagyon élvezetes volt, köszönhetően főként Michelának, aki hihetetlen lendülettel és energiával tartotta a foglalkozásokat. Mind az elméleti, mind pedig a gyakorlati tudnivalók érthetőek és könnyen elsajátíthatóak voltak, az első pillanattól kezdve nyílt és őszinte kommunikáció alakult ki a csoport tagjai között. A közös témaválasztás után egy két- és egy háromfős csoportra oszolva kellett létrehoznunk egy-egy podcast-ot. Az ehhez vezető gyakorlati feladatok logikusan követték egymást, hallgattunk és elemeztünk podcast
okat, megismerkedtünk az interjúkészítés alapjaival, a tartalmi követelményekkel, a felhasználható hangok milyenségével és azok előállításával, majd az elkészített/összegyűjtött alapanyagból összevágtuk az első podcast-ot. Eközben több adatbázis és szerkesztőszoftver használatával is megismerkedtünk. Az elkészült „vizsgafeladatokat” a két kurzus közösen hallgatta meg és véleményezte.
Mivel az első napot a másik kurzussal együtt kezdtük, így a bemutatkozásnál egy további spanyol középiskolát és egy görög zenei középiskolát is megismerhettünk. Ez utóbbinak különösen örültem, hiszen volt lehetőségem a magyarországi zenei szakképzésben szerzett tapasztalataimat összevetni a görög kollégák tapasztalataival. Nagyon érdekes és tanulságos volt a bemutatkozások utáni kötetlen beszélgetés, sokat megtudhattunk az egyes országok és
iskolatípusok közötti különbségekről és hasonlóságokról.
Mivel a foglalkozások 9 és 14 óra között zajlottak, délutánonként elég sok időnk volt megismerkedni Berlinnel, magával a kerülettel, illetve – köszönhetően a remek tömegközlekedésnek – viszonylag rövid időn belül rengeteg múzeum és egyéb látnivaló elérhető volt számunkra. Mivel én már többször voltam Berlinben, így inkább a helyi érdekességekre összpontosítottam (könyvesboltok, éttermek, teaházak, mindennapi élet). Mivel egy eléggé multikulturális környezetbe érkeztem, élvezetes volt a kultúrák egymás mellettiségét megfigyelni.
Pénteken többen ellátogattunk a DDR Múzeumba, ami egyetlen közép-kelet-európai résztvevőként nekem talán kicsit más élmény volt, mint a többieknek, de az eltérő emlékek nagyon érdekes személyes beszélgetésekre adtak lehetőséget. Utána az esti Alexander-Platz nyüzsgése szintén nagyon felvillanyozó volt, különös tekintettel a Thalia Könyvesboltra.
A kurzus végeztével úgy gondolom, hogy a podcast jóval több területen és módon használható az oktatás-nevelés folyamatában, mint azt előzetesen gondoltam. Eredeti céljaim megtartása mellett bátorítani fogom a diákokat, hogy hozzanak létre hasonló tartalmakat és igyekszem ösztönözni egy olyan iskolarádió létrehozását, ahol a tanulók a saját érdeklődési körükhöz tartozó tartalmakat készíthetnek, megmutathatják saját nézőpontjukat. Ez elősegítené iskolánkban az egyéni és csoportos kreativitás fejlődését, erősítené a különbözőségek elfogadását és a zenei gimnáziumba járó diákok összetartozásának érzését.
A résztvevő neve: Szkibó Gergő
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Tenerife, San Cristóbal de La Laguna
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy SRL
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok nevei:
A mobilitás időtartama: 2023. 10. 30. – 2023. 11. 10.
A kurzusok, melyeken az Erasmus+ pályázat keretein belül vettem részt, főtémájukat tekintve mind a természethez való visszakapcsolódásról szóltak. Arról tanultunk, hogy hogyan lehet a tantermi oktatást kivinni a szabadba, valós élményeket szerezni azokról a témákról, amikről tanulunk és tanítunk, hogy a tanulás ne csak a lexikális anyagok bújásáról szóljon, hanem élményként éljék meg az oktatás résztvevői a tapasztalati tanulás során.
Másrészről arról tanultunk, hogyan lehet élhetőbb, biofilikus környezetet teremteni az iskola falain belül, az osztálytermekben. Erre a stressz leküzdésében, a lelki egészségünk, a közérzetünk javítása érdekében fokozott szükségünk van. Az embert körülölelő rendszerek mélyebb megértéséről is szó esett, ezen belül a tudatos ételfogyasztásról, a nagyüzemi zöldség
gyümölcs termesztés pozitív és negatív oldalairól is tanultunk.
Azért választottam ezeket a kurzusokat, mert a tanítással töltött napjaim nagy részét jómagam is a négy fal között töltöm a diákjaimmal. Kevés kapcsolódási lehetőségünk van a természettel. Úgy gondoltam, hogy a képzés végeztével olyan ötletek birtokába kerülök, amik segítenek kimozdulni a bezártságból és a segítségükkel egy természetközelibb tantermet is ki tudok idővel alakítani. Úgy gondolom, hogy ezen ötleteket a kollégáimmal is megosztva egy „zöldebb” iskolát hozhatunk létre, ami a segítségünkre lehet a napi stresszel való megküzdésben.
A kurzusok keretében megismert oktatási gyakorlatok kiváló csapatépítésként is szolgálhatnak, mind a kollégák, mind a diákok tekintetében.
Az angol nyelvi kompetenciáim fejlesztése is az egyik célja volt a mobilitásnak.
Az első kurzuson egy nagyon jó és összetartó csoport jött létre, köszönhetően a sok közös utazásnak, a sok csoportos tevékenységnek. Hárman érkeztek Izlandról, ketten Írországból, ketten Németországból, ketten Hollandiából, egy résztvevő Romániából és hárman voltunk Magyarországról. A kurzust a lengyel származású Maja Balcerzyk tartotta.
A második kurzusra hárman érkeztek Horvátországból, hárman Litvániából, egy résztvevő Finnországból, egy Németországból, egy Portugáliából, egy amerikai származású résztvevő Dániából és ketten voltunk Magyarországról. A kurzust a belga származású Bene Fontaine tartotta.
Mindkét kurzus nagyon jól felépített volt. Délelőttönként 9:30 órakor kezdődtek a foglalkozások, kirándulások és 14:00 órakor fejeztük be az alkalmakat. Mindkét kurzus jégtörő feladatokkal kezdődött, melyek segítségével jobban megismerhettük a többi résztvevőt. Ezek után a résztvevők iskoláinak bemutatása következett vagy szóban vagy .ppt segítségével.
Mind a tantermi, mind a termen kívüli foglalkozásokon kisebb-nagyobb csoportokban kellett feladatokat megoldanunk. Ezen feladatok megoldásához több feladványmegoldó mobilapplikációs alkalmazást is megismerhettünk, amiket a munkám során is használni tudok, illetve a kollégáimnak is szívesen ajánlok (Goosechase, PlantNet).
A kreativitás különböző rétegeinek előhívására alkalmaztuk a „Multiple intelligences”-t (Többszörös intelligencia, Howard Gardner elmélete), melynek keretében például színházi jelentként elő kellett adni egy falu történelmi pillanatait; le kellett rajzolnunk, hogy mit látnának szívesen az őslakosok a helyi múzeumban; verset kellett írni az aktuálisan tanult témáról vagy épp elénekelni a láva különböző formáinak neveit, stb. – ezek mind az élményalapú oktatás lehetőségei.
A mobilitás során Tenerife szigetének nagy részét sikerült megismernem. Rendkívül változatos növényi világa és tájképe lenyűgöző volt számomra. Az első kurzus keretében eljutottunk az északi hegyek vidékére (Taganan falu, Anaga erdő) és jártunk egy lávaföldön is (Güímar). Szervezett utazásunk volt a Teide nevű szunnyadó vulkánhoz, a sziget legmagasabb pontjára, mely 3718 m magasan fekszik. A vulkán utoljára 1909-ben tört ki. Ezeken kívül egy nagyobb utazásunk is volt az első szombati napon a sziget északi oldalán fekvő falvakba (Garachico, Masca-völgy). Megismerhettem San Cristóbal de La Laguna várost és a vele egybenőtt fővárost, Santa Cruz de Tenerife-t. Ezeken kívül számos óceánparton is járhattam, melyek a fekete homokos partjairól híresek.
Amellett, hogy a megszerzett tudást a saját környezetemben és gyakorlatomban is hasznosítani tudom, szeretném megosztani a kollégáimmal és növendékeimmel is. A tanult csapatépítő játékok és gyakorlatok jó hatással lesznek a közösségépítésre, mely egymás támogatását is elősegíti. Ez a közös szakmai fejlődésre is jótékony hatással lesz. Egy biofilikusabb környezet kialakítása jó hatással lesz a mentális egészségünkre, ezáltal pedig a stressztűrő képességünkre is, ami végeredményben a kiégés kockázatának csökkentését szolgálja.
A résztvevő neve Vajda Zsuzsanna
A mobilitás célországa Izland
A képzés helye Reykjavík
A képzőintézmény neve Project Management Spain Erasmus Plus S.L.
Az elvégzett kurzus neve Mindfulness & Meditation: Well-Being at School and Life A mobilitás időtartama 2023.július 16.-2023.július 22; 35 óra
Az általam választott módszertani képzésre az Erasmus plus pályázat keretein belül került sor. Azért esett erre a képzésre a választásom, mert szilárd meggyőződésem, hogy a “tudatos és éber jelenléttel’’ és a figyelem irányításával, a tanulási képesség (intellektuális tevékenység) fejleszthető és az iskolai környezet pozitívan alakítható. A Mindfulness “egy bizonyos módon való figyelés és állapot: célzottan, a jelen pillanatban és ítélkezésmentesen”1. Napjainkban ennek egyre nagyobb szükségét látom, hiszen a figyelemhiányos tanulók száma magas és a mai digitális világ gyorsasága nem kedvez az elmélyülés és a tudatos éber jelenlétnek. A figyelem szándékos és ítélkezésmentes pillanatnyi megélése , az érzelmek kezelésének egyik hatékony módszere és széles körben alkalmazzák mentális és fizikai problémák kezelésében. Pozitív hatását mar az oktatás területén is kimutattak.
A Mindfulness-technikák alkalmazásával többek között a következők kerülnek fókuszba: konfliktuskerülés, szociális egyenlőség kiépítése, önbizalom növelés, a szorongás oldása, érzelmi intelligencia építése, empátia, az érzelmek szabályozása, a motiváció- és a kreativitás építése.
Osztályfőnökként és zongoratanárként olyan technikákat szerettem volna megismerni, amelyeket a növendékeimnek átadva személyesebb és támogatóbb légkör alakulhat ki az órákon és az iskolában. Ezen kívül a fellépések és vizsgák szorongást és stresszt okoznak sok növendékben, amelyen a Mindfulness módszerei enyhíteni tudnak. Ezeket a módszereket az osztályfőnöki munkámba és az egyéni óráimba is be tudom majd építeni, illetve a szerzett ismereteket tanár kollégáimmal is tervezem megosztani. A képzéssel nem utolsó sorban az angol nyelvi kompetenciáim fejlesztése is cél volt.
A kurzus workshop jellegű volt: az előadások és a gyakorlatok (egyéni, párban, csoportosan) követték egymást. A képzést Maria Viciante Lopéz spanyol származású és Alicante-ban élő tréner vezette. A résztvevő pedagógus kollégák száma 20 volt, akik a következő országokból érkeztek: Írország (3 fő), Lengyelország (2 fő), Németország (2 fő), Finnország(3 fő), Spanyolország(4 fő), Olaszország(2 fő), Magyarország (4 fő). A különböző életkorú és tapasztalatú résztvevők alkotta sokszínű csoport lehetőséget adott arra, hogy tapasztalatainkról beszámoljunk egymásnak és azokat a saját ország és kulturális háttér ismertetésével elmélyítsük.
A kurzus felépítése logikus volt: az előadások alkalmával először az elmélettel ismerkedtünk meg. Ezek többek között a kommunikációs stílusok, a meditációs technikák, az önbizalom építési technikák és az aktív hallgatás megismerése voltak. A kurzus gyakorlati részeit minden alakalommal melylégzéssel, meditációval, Chi-Kung gyakorlatokkal kezdtük. Ezután egyéni és csoportos csapatépítő feladatokat végeztünk. A kurzusvezető kiemelt figyelmet szentelt a saját országok jellegzetes tanítási- szokásai és problémai vázolásának lehetőségére.
Izland a föld egyik legaktívabb vulkanikus régiója. A hatalmas mennyiségű természetes geotermikus hőtermelés több energiát biztosít, mint amennyire az országnak valaha is szüksége lenne. Ez hozza létre Izland jellegzetes természetes forrásait és geotermikus medencéit is.
A szervezett kirándulások megismertették a résztvevőket a sziget teljes kulturális és természeti jellegzetességeivel. Az első napon Reykjavík városát tekintettük meg egy helyi idegenvezető segítségével. Többek között a városházát, az operaházat, nevezetes emlékműveket, templomokat tekintettünk meg. A második napon az oktatás után, a szabad délutánt a kikötőben töltöttem. A harmadik napi program az ún. Lava Tour volt, amely talán a legélénkebb benyomást hagyta bennem. Negyedik nap a Blue Lagoon fürdőhelyre kirándultunk, ahol kénben és más ásványban gazdag geotermikus fürdőben töltöttünk néhány órát. Az ötödik napi kirándulás ( Golden Circle) a sziget déli részét mutatta be a résztvevőknek: vízeséseket, gejzíreket és a vulkanikus kőzettel borított tengerpartot.
A kurzus szakmai szempontból való kiértékelése során a megszerzett elméleti és gyakorlati tudást három különböző helyzetben tudom majd kamatoztatni:
A résztvevő neve: Vékás Kovács Zsófia
A mobilitás célországa: Olaszország
A választott képzés helye: Firenze
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok neve: The Finnish Approach to Children with Special Needs: Promoting Learning and Growth
A mobilitás időtartama: 2023. június 26. – július 01.
A kurzusokon az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. Erre a képzésre azért esett a választásom, mert egyre több gyermek küzd különböző tanulási nehézségekkel, illetve mentális és neuropszichiátriai zavarokkal, melyekre alternatív kezelésként sok szakorvos ajánlja a zenetanulást, ám a speciális igényű gyermekek zenetanítására a módszertani alapokat a pedagógusok nem kapták meg felsőoktatási tanulmányaik során, így rendkívül fontosnak tartom a kollégák megfelelő edukációját és segítését, a speciális problémákkal küzdő gyermekek tanításának érdekében. A mobilitás célja – a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban – olyan módszerek elsajátítása, melyekkel új ötleteket adhatunk és segíthetjük a speciális igényű gyermekek megértését és tanítását, ezt megosztva a több mint száz főből álló tantestületünkkel a kurzuson elsajátított módszerek alapján.
Oktatóm a finn származású Mari Thanjanjoki volt, aki egész héten maximális szakmai felkészültséggel, érdekes és tanulságos órákat tartott nekünk, melyekben egyaránt volt hasznos tudás átadás, és egyéni valamint csapatmunka. A kurzuson öten vettünk részt, egy lengyel, két spanyol és ketten magyar. Érdekes volt megismerkedni a különböző kultúrák iskolai rendszerével, és hasznos tapasztalatokat cserélni.
The Finnish Approach to Children with Special Needs: Promoting Learning and Growth kurzus célja az volt, hogy bemutassa a három lépcsős modellt, melyet a tanulási zavarral és egyéb mentális és neuropszichiátriai problémákkal küzdő finn gyermekek tanulásának és személyes fejlődésének elősegítésére fejlesztettek ki az általános iskolák részére. A tanfolyam kiváló gyakorlati betekintést nyújt azokról a nehézségekről, kihívásokról, melyekkel egy speciális igényű gyermek találkozik amikor belép az osztályterembe. Mindezek segítésére remek gyakorlatias módszereket sajátíthattunk el a tanfolyamon.
Portofino a Ligur-tenger partján fekvő halászfalú, melyet mesés strandja, bájos kis házai és az épületek pasztell színei varázslatossá tesznek, a szerethető utcaképével valósággal vonzza a turistákat. Portofino már az ókorban lakott település volt, Portus Delphininek hívták. Miután kigyönyörködtük magunkat az öböl szépségeiben, érdemes megcsodálni a Santa Maria Assunta oratóriumát, valamint a San Martino templomot és a Castello Brownt. Ez utóbbi egy történelmi múzeum, mely Portofino kikötője felett található. A vár teraszáról gyönyörködhetünk a festői öböl látványában és a Ligur-tenger végtelen kékségében.
A The Finnish Approach to Children with Special Needs: Promoting Learning and Growth Című kurzus rengeteg olyan eszközt adott a kezembe, mellyel segíthetem a tanulási zavarral és egyéb mentális és neuropszichiátriai problémákkal küzdő tanulókat, valamint hasznos módszereket adhatok át a kollégáimnak.
A mobilitás főbb adatai
A résztvevő neve: Vékás Kovács Zsófia
A mobilitás célországa: Portugália
A választott képzés helye: Lisszabon
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzusok neve: Music in the classroom: Active and Receptive Music Therapy for Schools
A mobilitás időtartama: 2023. október 23. – október 28.
A mobilitás célja
A kurzusokon az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. Erre a képzésre azért esett a választásom, mert egyre több gyermek küzd szorongással és stresszel már az iskolába kerülés kezdeti fázisától, ebben nagy segítséget nyújthat a zeneterápia a mindennapi életben való megküzdéshez, hiszen pozitívan hat a gyermekek beszédfejlődésére, hallási munkamemória növelésére, érzelemeik hatékony feldolgozására és a lelki megerősödésre, csak néhányat említve a teljesség igénye nélkül. A mobilitás célja – a projektünkben megjelölt intézményi stratégiákkal összhangban – olyan módszerek elsajátítása, melyekkel új ötleteket adhatunk és segíthetjük az iskolánkban tanuló gyermekek megértését és tanítását, ezt megosztva a több mint száz főből álló tantestületünkkel a kurzuson elsajátított módszerek alapján.
A kurzus résztvevői
Oktatóm az olasz származású Giulia Gallina volt, aki kedvességével és rendkívül segítőkész empatikus jelenlétével egész héten, érdekes és felszabadult, jó hangulatú, órákat tartott nekünk, melyekben egyaránt volt hasznos tudás átadás, és egyéni valamint csapatmunka. A kurzuson nyolcan vettünk részt, egy szlovák, két spanyol három német, és ketten magyarok. Érdekes volt megismerkedni a különböző kultúrák iskolai rendszerével, és hasznos tapasztalatokat cserélni.
A mobilitás tapasztalatai
Music in the classroom: Active and Receptive Music Therapy for Schools kurzus célja az volt, hogy bemutassa a zenét, mint terápiát iskolai alkalmazásban, melynek segítségével gyors és egyszerű terápiás gyakorlatokat sajátíthattak el a kurzus részvevői, a stressz és a szorongás oldására, valamint az általános napi hangulat és komfort érzet javítására, aktív és receptív zeneterápiás módszerek alkalmazásával. .
Kirándulás
Cascais Lisszabon körzetéhez tartozó település Portugáliában. Sokáig halászfalú volt, mely Lisszabont látta el hal árúval, mára kedvelt turistacélpont és üdülőhely lett. A történelmi belvárosban kellemes hangulatú kávézókban és éttermekben pihenhetnek meg az ide látogatók. Az óceánpart mindezek mellett csak emeli a városka szépségét.
Cabo da Roca az európai szárazföld legnyugatibb pontja. A portugálok nemzeti költője Luís de Camoes így írt e helyről az Os Lusíadas VIII. énekében: „ Ahol a föld véget ér és a tenger kezdődik”. Csodálatos volt megtapasztalni azt a leírhatatlan nyugalmat ami ezen a helyen átjárja az embert.
Disszeminációs tervek
A Music in the classroom: Active and Receptive Music Therapy for Schools különböző hasznos eszközöket adott a kezembe melyek birtokában segíthetem a tanulókat a zene segítségével a stressz oldásában és az érzelmek szabadabb kifejezésében. A diákok megtanulhatják a napi rutinjaikba beépíteni a számukra kedvező módszereket ezzel segítve önmagukat a napi tevékenységeik nyugodtabb elvégzésében. A kurzuson tanult remek módszereket könnyedén adhatom át a kollégáimnak.
A résztvevő neve: Vasvári Tamás
A mobilitás célországa: Spanyolország
A választott képzés helye: Alicante
A képzőintézmény neve: PMS Erasmus
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Body-Mind-Nature connection: Well-Being for a fully awareness and healthy lifestyle. Outdoor and environmental sessions.
A mobilitás időtartama: 2023. július 2 – július 8.
A kurzuson az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. Elsődleges célom az volt, hogy az angol nyelvtudásomat intenzíven fejlesszem, továbbá új tapasztalatok szerzése, az egészségmegőrzés különböző módjainak megismerése.
A tanfolyamon túlnyomórészt magyar pedagógusok vettek részt, néhány német, lengyel és portugál kolléga színesítette a csapatot.
Az iskolarendszerek különbözőségeinek, eltérő strukturáltságának köszönhetően számos nézőpontot ismerhettünk meg a műhelymunkák során.
A tanfolyamon a tapasztalati tanuláson volt a hangsúly. Túráztunk, hegyet – sziklát másztunk, kajakoztunk, különböző légző- és meditcációs gyakorlatokat végeztünk. A napot egészséges reggelivel indítottuk, hogy elsajátítsuk a helyes táplálkozás alapjait. A japán kalligráfia művészetébe is betekintést nyerhettünk.
Az új módszerek és eszközök felfedezésének örömén keresztül megismerhettem a terület növény- és állatvilágát, a régió kulturális értékeit.
Egy napot a csodálatos Valencia városában tölthettem, ahol megtekintettem a valenciai „Sixtus – Kápolnát”, a San Nicola Bazilikát, és a világörökség részét képező Selyembörze épületét.
A 2024. tavaszán megrendezésre kerülő projektnapon szeretném kollégáimat megismertetni a BNM (Body – Nature – Mind) módszerrel, mellyet az osztályteremben is eredményesen alkalmazhatunk.
A résztvevő neve: Vasvári Tamás
A mobilitás célországa: Görögország
A választott képzés helye: Athén
A képzőintézmény neve: Europass Teacher Academy
A mobilitás keretében elvégzett kurzus neve: Cultural Heritage Education: Ancient
Greece as a Case Study
A mobilitás időtartama: 2024. április 1 – április 7.
A kurzuson az Európai Unió támogatásával, az Erasmus plusz pályázat keretén belül vettem részt. Elsődleges célom az volt, hogy az angol nyelvtudásomat intenzíven fejlesszem, továbbá új tapasztalatok szerzése, az antik kultúrával kapcsolatos tudásom szélesítése is nagy hangsúlyt kapott.
A tanfolyamon négy ír, négy észt, egy finn, egy spanyol, egy német és egy magyar pedagógus alkotta a csapatot.
Az iskolarendszerek különbözőségeinek, eltérő strukturáltságának köszönhetően számos nézőpontot ismerhettünk meg a műhelymunkák során.
Az ókori görög kultúráról tanultunk, kezdetektől a hellenisztikus korig. Több, nagyobb témát érintettünk: történelem, a görög nyelv kialakulása, fejlődése, művelődéstörténet, politikai irányzatok, államformák, (különös tekintettel a demokráciára) művészetek, (építészet, szobrászat, irodalom, a dráma kialakulása, filozófia, zene. A művészetek több ponton kapcsolódhatnak a zenetanításhoz, melyeket mindennapi pedagógiai gyakorlatunkban jól használhatunk. A kurzusvezető személye, a világos előadásmód, a megvilágító erejű példák garantálták a tananyagban való elmélyülést. Nagyon hasznosnak és a mindennapokban jól használhatónak találtam az Artful Thinking Palette és a Thinglink internetes alkalmazásokat. A Europeana felület Európa digitális kulturális örökségét kínálja, mely szintén jól használható az osztályteremben.
Athén legnagyobb múzeumaiban tettünk látogatást, eljutottunk az Akropolisz Múzeumba, a Régészeti Múzeumba és megtekintettük az Akropoliszt és a Pnyx dombot is. Megcsodáltuk a Királyi Parkot is, benne a botanikus kerttel, az őrségváltást a parlament épülete előtt, és megtekintettük a görögkatolikus templomok egyik legnagyobbikát is.
Cultural Heritage Education: Ancient Greece as a Case Study című kurzuson tanultakat az iskola szakmai rendezvényein, belső továbbképzésein, internetes tudásmegosztó fórumain szeretném megosztani kollégáimmal.